Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tüp Mide Ameliyatı ile Zayıflama
Tüp Mide Ameliyatı ile Zayıflama
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Uğraş“ Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde çok etkili bir ameliyattır" diyor.
Yaşam 9 Nisan 2016 - 10:42

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen hastaların ciddi bir ameliyat geçireceklerini bilerek bu operasyona karar vermeleri gerekir.”  “Tüp mide ameliyatı ile midenin fonksiyonu bozulmadan mikro cerrahi tekniği ile küçültülür. Bu ameliyat esnasında iştahın artmasını sağlatan ghrelin hormonunun salgılanmasına neden olan midenin fundus bölgesi de alınır. Böylece kişi hem daha az yiyerek hem de daha az acıkarak kilo kaybetmeye başlar.”

Kimler için uygun

“Tüp mide ameliyatı doktor kontrolünde yapılan diyet, egzersiz gibi tedavilere rağmen vücut kitle indeksi 35 – 40'ın üzerinde olan, aşırı kilonun yanı sıra diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi hastalıklar da mevcut ise ameliyat tavsiye edilir. Ayrıca ameliyat olmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan 18 yaşından büyük kişiler tüp mide ameliyatı için uygun olabilir. 18 yaşaltında ise çocuk endokrinolojisi ile değerlendirilerek ortak alınan karar sonucu ameliyat planlanabilir. Türkiyede 11 yaşına kadar bu ameliyat yapılmıştır. ”

Aşırı kilonun neden olduğu rahatsızlıklar

“Obezitenin neden olduğu rahatsızlıkların başında şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği ve hipertansiyon gelir. Bunların yanı sıra kalp ve damar hastalıkları, hormon bozuklukları, hareket kısıtlılığı, çabuk yorulma, uyku apnesi, sosyal uyum problemleri gibi daha çok sayıda rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Yaş ilerledikçe kilonun daha da artması ile bu problemler giderek şiddetlenmekte, hasar artmakta tedavi ise zorlaşmaktadır. Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi obezite tedavisinde de erken müdahale çok önemlidir. Erken dönem obezite tedavisi ile başarı oranı %90 – 95 oranında artış göstermektedir.”

Tekrar kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Uğraş“ Tüp mide ameliyatı sonrası tekrar kilo alımı tamamen hastanın tutumuna bağlıdır. Yaşam tarzını sağlıklı beslenme ve egzersiz ile desteklerse kilo alma riski azalır. Bu ameliyat ile hastanın beslenme alışkanlıklarının da değişmesi sağlanır. Hastaya nasıl beslenmesi gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verilir. Egzersiz olarak da düzenli yürüyüş, yüzme ya da bisiklet binme gibi daha hareketli bir yaşam sürmesine yardımcı olacak tavsiyelerde bulunulur.”