Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Turgut Uyar anılıyor…
Turgut Uyar anılıyor…
Usta şair Turgut Uyar 31'nci ölüm yıldönümünde anılıyor
Yaşam 22 Ağustos 2016 - 14:05

Bir gün sabah vakti kapıyı çalsam,
Uykudan uyandırsam seni:
Ki, daha sisler kalkmamıştır haliç’ten
Vapur düdükleri ötmededir…

İkinci Yeni akımının öncüleri arasında yer alan Turgut Uyar ölümünün 91. yılında

turgut2

Adını İkinci Yeni ile duyuran ünlü şair Turgut Uyar, şiire ayrı bir tat katmıştır. Şiirlerinde; açlık, yoksulluk, memleket, aşk ve umut temalarını işleyen Uyar’a şair ceketini en çok yakıştıran Tomris Uyar’ı, şiirlerinde çok kez görürüz. İkinci Yeni’nin üç atlısından Uyar, asker yaşamını geride bırakarak tamamen şiire yönelmiş, bambaşka bir dünyanın kapısını aralamıştır. Şiirlerindeki görkemli ve puslu ses tonu, herkesi kendine hayran bırakmış, derinliğiyle kendini şiire adayarak Türk Edebiyatına büyük katkılarda bulunmuştur. Orhan Veli’nin Nahit’e olan aşkının bir başka örneği olan Uyar’ın Tomris’e bağlılığı ünlü şair üzerinde çok besleyici bir rol oynamıştır.

CEMAL-TOMRİS

Tomris’in, Cemal Süreya ile tutkulu geçen yılları hiç şüphesiz Cemal Süreya’ya da ilham kaynağı olmuş ve şu dizeleri ele almıştır:

“Ayışığında oturduk / Bileğinden öptüm seni / Sonra ayakta öptüm / Dudağından öptüm seni / Kapı aralığında öptüm / Soluğunda öptüm seni / Bahçede çocuklar vardı / Çocuğundan öptüm seni / Evime götürdüm yatağımda / Kasığından öptüm seni / Başka evlerde karşılaştık / İliğinden öptüm seni / En sonunda caddelere çıkardım / Kaynağından öptüm seni…”

TURGUT

Dillere destan birlikteliklerden sonra samimi bir dostluğun zemini oluşturan ikili, Cemal Süreya’nın öldüğü güne kadar bu dostluğu sürdürmüştür. 3 yıllık bir ilşkiden sonra yeni yaşamını Turgut Uyar’la birleştiren Tomris, Turgut Uyar’ın kalemine aşık olmuş, ve en uzun soluklu ilişkisini Uyar ile yaşamıştır. Usta şair Tomris’i şöyle anlatmıştır:

“Senin için alışılmış şeyler söyleyemem sana yaraşmaz / kış gecesi amcamızdır, bahar yakından kardeşimiz / alır başımı Erzincan'a giderim seni düşünmek için / dörtlükleri bozarım çünkü dağlar ne güne duruyor / kıyılar ve eskimeyen her şey seni anlatmak için / bir bozuk saattir yüreğim hep sende durur / ne var ki ıslanır gider coşkunluğum durmadan / durmadan / dağ biraz daha benden, deniz her zaman senden / hiçbir dileğimiz yok şimdilik tarihten coğrafyadan / kimselere benzemesin isterim seni övdüğüm / seni övdüğüm zaman / güzel bir çingene yalnız başına dolaşmalı kırlarda / seni övdüğüm zaman…”

uyar

Sancılı geçen ikili ilişkilerin dışında bir de yaşanmamışlık vardı çok uzaklardan seyreden. Edip Cansever… Cansever, Tomris’i Cemal Süreya ve Turgut Uyar gibi yakınında değil, onun çok dışında esşiz bir sevgi ile büyütmüştü. Tomris’i etkilemeyi başarsa da ondan uzak durmayı tercih eden Cansever duygularını şu dizelerle anlatmıştır:

“Tomris Uyar'a… / Seni görünce dünyayı dolaşıyor insan sanki / Hani Etiler'den Hisar'a insek bile / Bir küçük yaşındasın, boyanmış taranmışsın / Çok yaşında her zamanki çocuksun gene / Ben seni uzun bir yolda yürürken görmedim ki hiç…/ Mart ayında patlıcan, ağustosta karnabahar / Mutfağın mutfak olalı böyle / Bir adın vardı senin, Tomris Uyar'dı / Adını yenile bu yıl, ama bak Tomris Uyar olsun gene / Ben bu kış öyle üşüdüm ki sorma / Oysa güneş pek batmadı senin evinde / Söyle / Ben seni uzun bir yolda yürürken gördüm müydü hiç?”

Çetrefilli ilişkilerin kazananı da kaybedeni de olmamıştır kuşkusuz. Edebiyatımızın usta kalemlerinden Turgut Uyar’a,  eserlerine yaşam kaynağı olan aşklarıyla ve eşsiz eserleriyle tanıdığımız usta isimlere minnetle…

Son güncelleme: 16:22 - 22.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.