Turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu’nun gölleri kurudu

'Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası' İnsuyu'nun gölleri kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu.

Turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu’nun gölleri kurudu

Burdur’a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve ‘Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası’ olma özelliğini taşıyan İnsuyu’nun içerisindeki irili ufaklı 9 göl, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu.

Mağara içerisindeki 9 gölde gözle görülür derecede çekilme ve kuruma oluştu. Göllerin kurumasındaki en önemli etkenin, yağışların azalması sonucu taban sularının aşağıya inmesinin olduğu belirlendi. Bu durumun uzun vadede mağara içi ekosistemin bozulmasına neden olduğu tespit edildi.

EYLEM PLANI YETERLİ OLMADI

2016’da mağara ile ilgili acil durum eylem planı hazırlandı, ancak yapılan çalışmalarla göller eski haline dönmedi.

Mağara, içerisindeki göller kurumasına rağmen ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etti. İnsuyu Mağarası, Kurban Bayramı tatilinde de yoğun olarak ziyaret edildi.

“DOĞA HARİKASI AMA GÖLLERDE SU YOK”

Mağaraya giden ziyaretçiler göllerdeki susuzluk nedeniyle yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

Antalya’dan İnsuyu mağarasını görmek için giden Hüseyin Özmen, “Burası doğa harikası, çok farklı ama göllerde su kalmamış. Üzüntü verici” dedi. İstanbul’dan ailesiyle gezmeye giden Naz Sağlam, “Büyük Göl yazıyor ama yok, suları çekilmiş. Ama İnsuyu mağarası gezilip görülmesi gereken doğa harikası bir yer” diye konuştu.

Manisa Soma’dan giden Nuray Kaya da “Gerçekten çok güzel, gezilip görülmesi gereken bir yer. Fakat göllerde su olmaması üzücü” dedi. (DHA)

Türkiye'nin tek parselde en büyük Lavanta Adası İlginizi Çekebilir Türkiye'nin tek parselde en büyük Lavanta Adası Bu mağaranın içinde 5 dakika duramıyorlar İlginizi Çekebilir Bu mağaranın içinde 5 dakika duramıyorlar

 

Loading...