Türk kadınının güçleneceğine inanıyorum

19 yaşında Dünya Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ilk sporcu olan Zeliha Ağrıs, SÖZCÜ Cumartesi’ye konuştu.

Türk kadınının güçleneceğine inanıyorum

– Zelihacığım müthiş bir şey başardın hepimiz seninle gurur duyuyoruz… Neler hissediyorsun?

Ülkemi temsil etmekten gurur ve onur duydum. Yaşıtlarım sokakta ip atlayıp top oynuyordu, ben antrenmana gidiyordum. Çalışmalarımın karşılığını, neticesini almaktan çok mutlu oldum.

– Nasıl başladın? Nasıl sporcu oldun?

Küçük yaşta Uzak Doğu sporlarından hoşlandığım için ilçemdeki spor salonuna kayıt yaptırdım ve çalışmalarıma başladım. Yaş kategorilerinde yarıştım ve milli takım tarafından keşfedildim. Federasyon tarafından özel çalışmalara tabi tutulup dünya şampiyonu hedefine ulaştırıldım. Milli Takımlar Teknik Direktörüm Ali Şahin Hoca benim elimden tuttu. Her şey hocam sayesinde oldu.

Konyalı Zeliha Ağrıs, Dünya Tekvando Şampiyonu oldu, 53 kiloda Rus rakibi Tatiana Kudashova'yı 11-8 mağlup ederek göğsümüzü kabarttı.

Konyalı Zeliha Ağrıs, Dünya Tekvando Şampiyonu oldu, 53 kiloda Rus rakibi Tatiana Kudashova'yı 11-8 mağlup ederek göğsümüzü kabarttı.

– Türkiye'yi Dünya Şampiyonası'nda temsil edebilmek için nasıl bir mücadele verdin?

Dünya Şampiyonası'na kırık elle hazırlandım. Dünyada bir ilki yaptım. Benim yaşımda dünya şampiyonu olan yok.

– Tekvandodaki yeteneklerini günlük hayatında hiç kullanmak zorunda kaldın mı?

Hayatım sakin geçiyor. Allah'a şükür olmadı öyle bir şey.

4zeliha-madalya-2dek

Gerekli tedbirlerin alınacağına inanıyorum

– Türkiye'de kadın olmak sence neden zor?

Tatsız olaylarla karşılaşıyoruz ama ülkemizde kadınlarında sosyal ve kültürel olarak güçleneceğine inanıyorum. Türk kadınının çalışkan olup kendi ayakları üzerinde durarak sosyal hayata dirençli olması gerekiyor. Bu direnç ve çalışmak hayatta etkin olmak Türk kadınlarımızı güçlendirecektir.

– Türk kadınlarına neler söylemek istersin…

Kadınlarımızın hayatı zorlu! Gayretli olmalarını tavsiye ediyorum. Hayat mücadelesinden bıkmasınlar.