Sözcü Plus Giriş
GALERİ Türk kahvesinin bilinmeyen faydaları 12 Aralık 2018 12:20
1 Osmanlı'dan günümüze kadar gelen, kokusu, lezzeti, sunumu ve insan sağlığına faydaları ile bir içecekten ziyade kültür simgesi olan Türk Kahvesi dünya adından söz ettiriyor.
2 Yapılan bir araştırma, Türkiye'deki her 100 kişiden 95’inin Türk kahvesini sevdiğini ortaya koydu. Bu anlamda en fazla Türk Kahvesi Ege’de tüketilirken, köpüklü ve orta şekerli kahve en çok tercih edilen oldu.
3 Türkiye’de günde ortalama bir fincan Türk kahvesinin içildiği ifade edilen araştırmada, kahvenin Ege’de 2-3 fincan, Karadeniz'de ise nadiren tüketildiği belirtildi. Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise 0,73 fincan günlük ortalama ile Doğu Anadolu oldu.
4 Araştırmada kahve içenlerin yüzde 77 gibi çok büyük bir çoğunluğunun seçimi Türk kahvesi olurken, bunu filtre kahve ve latte-cappucino takip etti.
5 Bilinçli tüketildiğinde kahvenin faydaları saymakla bitmiyor. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştırıyor. Yapılan çalışmalar günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser türünden koruyucu olduğuna işaret ediyor.
6 Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi ise zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Ayrıca kahvenin içeriğindeki antioksidan, kalp sağlığına da iyi geliyor.