Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı cesur kadınlarımız
Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı cesur kadınlarımız
Binbir zorlukla, en büyük silahları koca yürekleri ve cesaretleri olan insanlar tarafından kurulan, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılırken, pek çok kadın da bu büyük başarıya imza attı. Tabii ki tümünü sayfalarımıza sığdırmak mümkün değil ama bazı isimleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde anmak istedik…
Yaşam 4 Mart 2018 - 05:27
aaaaaaagenel-kurtulus

– Fatma Refet Angın: 1915 Çanakkale doğumlu olan Angın, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın öğretmeni. Atatürk'le yolları birkaç kez kesişen Angın, öğretmen olmaktaki kararlılığını sık sık ortaya koymuştur.

fatma-refet

– Afet İnan: Cumhuriyet'in ilk tarih profesörlerinden biridir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde ilk Türk Devrim Tarihi Kürsüsü'nü kurmuş ve tüm dünyaya Türk uygarlığını tanıtan kişilerden biridir.

afet-inan

– Sabiha Gökçen: Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi çocuklarından olan Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından, dünyanın ise ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Otuz iki savaş görevi dahil, 8 bin saat uçuş yapmıştır.

sabiha-gokcen

– Afife Jale: 1902 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Afife Jale, Cumhuriyet tarihindeki ilk tiyatro oyuncusudur.

afife-jale-1-1024x799

-Türkan Saylan: Tıp Fakültesi mezunu olan Türkan Saylan, yaşamı boyunca toplumun gelişmesi anlamında çok önemli adımlar atmıştır. Cüzzam hastalığıyla mücadele konusundaki cesur tavırlarından eğitime destek adına yaşamı pahasına imza attığı projeler, Türkan Saylan'ın adının Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılmasına sebep olmuştur.

saylan

– Semiha Berksoy: 1910 yılında dünyaya gelen Semiha Berksoy, ilk Türk kadın opera sanatçısıdır. İlginç kişiliği ve sesiyle dünya çapında başarılara imza atan Berksoy, 2004'te hayata veda etmiştir.

semisha-berksoy

– Mualla Eyüboğlu: Mualla Eyüboğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın mimarlarındandır. Şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile yazar Sabahattin Eyüboğlu'nun kardeşi Mualla Eyüboğlu, Akademi mezunudur.

mualla-eyuboglu

– Leyla Gencer: Dünya çapında ün kazanmış opera sanatçısı Leyla Gencer, yaşadığı döneme damga vurmuş sopranolardandır.

leyla-gencer

– Bahriye Üçok: Türk tarihçi ve siyaset bilimci Bahriye Üçok, toplumun aydınlanması anlamında pek çok çalışmaya imza atmıştır. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın akademisyeni olan Üçok, İslami Hareket Örgütü'nün hain saldırısı sonucunda yaşamını kaybetmiştir.

ucokk

– Tansu Çiller: Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın başbakanı.

tansu

– Dilhan Eryurt: Türk gökbilimci Dilhan Eryurt, güneş ve yıldızların evrimi konularında bilimsel çalışmalara imza atmıştır. Astrofiziği Türkiye ile tanıştıran isim, güneş evrimine yönelik çalışmalarıyla 1969'da NASA'dan ‘Apollo Başarı Ödülü' aldı.

dilhan-ezer-eryurtun

– Muzazzez İlmiye Çığ: Dünyanın en ünlü Sümerologlarından biridir. Tarihe ışık tutan çalışmalarıyla sadece ülkemizde değil, tüm dünyada pek çok etkinliğe katılarak bilgilerini aktarmıştır.

muazzez

Aydınlık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cesareti ve başarılarıyla insanlara örnek olmuş ve toplumun gelişmesi adına önemli adımlar atmış daha pek çok kadın var. Sayfamızda adı geçen ve geçmeyen, dünyada iyilik, güzellik ve başarıya dair farkındalık yaratan tüm Türk kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun; bugün hayatta olmayanların ise ruhu şad olsun…