Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye yan yatıyor
Türkiye yan yatıyor
Türkiye'nin uyku haritası çıkarıldı
Yaşam 22 Nisan 2016 - 09:41

Türk halkının uyku alışkanlıklarını araştıran bir çalışma, genelde yan yatarak uyuduğumuzu ortaya koydu. Tercih ettiğimiz yatak şekilleri, kaç saat uyduğumuz ve ne kadar sürede uykuya daldığımız konularına değinen çalışma uyku alışkanlıklarımızı gözler önüne serdi.

Doğtaş’ın “Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye’nin uyku haritasını ortaya çıkardı. Ipsos'la yürütülen ve bine yakın kişiyle görüşülen bir araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Doğtaş Kelebek CEO’su Hulusi Acar, kaliteli bir uykunun insan sağlığı üzerinde çok yönlü olumlu etkiye sahip olduğunu, kaliteli bir uykunun da olmazsa olmazının doğru yatakta yatmak olduğunu vurguladı.

YATAĞA YATTIKTAN 15 DAKİKA SONRA

“Uyku Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre; her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuduğunu belirtiyor. Her 10 kişiden 9'u iyi bir uykunun sağlık için temel ihtiyaç olduğunu ve uyku kalitesindeki en önemli etkenin yatak olduğunu düşünüyor. Yüzde 52 ile Türkiye genelinde en çok tercih edilen yatış şekli yan yatmak iken, katılımcıların yüzde 33'ü yüz üstü, yüzde 15'i ise sırt üstü yatarak uyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 46’sı, yatağında uyumanın haricinde, uzanarak dinlenmeyi tercih ediyor. Bölgeden bölgeye değişen uyku alışkanlıklarında, Marmara ve Ege Bölgesi uyumadan önce daha çok müzik dinlerken, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi diğer bölgelere göre daha çok kitap okuyor.

8 SAAT YETİYOR

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkı ortalama 8 saatini uykuda geçiriyor. Katılımcıların yüzde 67'si gece 23:00 ile 01:00 arasında yattığını belirtirken, yüzde 50'si sabahları 07:00 ile 09:00 arasında uyandığını belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 42'si sabahları alarm ile uyanırken kadınlar arasında her 10 kişiden 4'ü alarm veya başka birinin yardımı olmadan kendileri uyanabiliyor. Her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuyor. Sabahları ise uyandıktan sonra 10-15 dakika içerisinde yataktan kalktığını belirtiyor.

TÜRKİYE YAN YATIYOR

Doğtaş, “Uyku Alışkanlıkları Araştırması”, Türkiye’nin hangi pozisyonda yattığına dair de ilginç sonuçlar ortaya koydu. Yan yatarak uyumak, yüzde 52 ile Türkiye'de en çok tercih edilen yatış şekli. Yan yatmadan sonra en çok tercih edilen pozisyonlar ise yüzde 33 ile yüz üstü ve yüzde 15 ile sırt üstü uyumak.

SADECE UYUMAK İÇİN

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 46'sı yatağında uyuma haricinde, uzanarak dinlenmeyi tercih ediyor. Yatakta dinlenmeyi tercih eden katılımcılara bu esnada neler yaptıkları sorulduğunda; yüzde 41'le telefonla vakit geçirme ilk sırayı alırken, müzik dinleme yüzde 34'le ikinci, film ya da dizi seyretmek ise yüzde 30'la üçüncü sırada yer alıyor.

7 YILDA BİR DEĞİŞTİRİYORUZ

Her 10 kişiden 9'u iyi bir uykunun sağlık için temel ihtiyaç olduğunu ve uyku kalitesindeki en önemli etkenin yatak olduğunu düşünüyor. Her 10 kişiden 9'u, tercih yaparken yatağının ortopedik olmasının, ağrısız şekilde uyanmayı sağlamasının ve yumuşaklığı/sertliğinin önemli olduğunu belirtiyor.

BÖLGELERE GÖRE İDEAL YATAK

İdeal bir yatakta olması gereken özellikler sorulduğunda, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde “yumuşak olmalı”, Akdeniz bölgesinde “dinlendirici olmalı”, Karadeniz bölgesinde “vücut şeklini almalı”, “vücuduma uygun olmalı” ve “terletmemeli” ifadeleri anlamlı derecede yüksek çıkıyor. Yaylı yatakta yattığını belirten her iki kişiden 1'i, en son yataklarını 5 yıl önce satın almış. Ortalamada ise 7 yılda bir yatak değiştiriliyor. Kadınlar arasında her 10 kişiden 4'ü yatağın sağ tarafında yattığını belirtiyor. Bekârlar ise evlilere göre daha çok yatağın ortasında yatmayı tercih ediyor.