Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de 100 yılda görülen üçüncü yakalı toy kuşu tedaviye alındı

Bitlis'te yaralı halde bulunan, Türkiye'de son 100 yılda dördüncü kez görülen yakalı toy kuşu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alındı.

Güncellenme: 14:25, 05/01/2021
Türkiye’de 100 yılda görülen üçüncü yakalı toy kuşu tedaviye alındı

Nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listede olan yakalı toy kuşu Bitlis’te bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunarak jandarmaya teslim edildi. Buradan da tedavisinin yapılması için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen yakalı toy kuşu herkesi heyecanlandırdı.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, birçok hayvan türünün merkezde tedavisinin yapıldığını fakat bazı türlerin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Yakalı toy kuşunun ülkemizde uzun yıllardır çok nadiren görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Aslan şöyle konuştu:

“Nesli tükenmekte olan, kırmızı listede yer alan ve ülkemizde uzun yıllardır hiç görülmemiş bir türün bölgemizde görülüp, hastanemizde misafir olması bizi çok heyecanlandırıyor. Bitlis’te bir vatandaş yaralı olan yakalı toy kuşunu jandarmaya teslim ediyor. Biz bu kuşun bu yörelerde hiç olmadığını ve nereden geldiğine dair ornitolog (kuş bilimci) arkadaşlarla istişare ettik. Ornitologların verdiği bilgiye göre bu kuşun uzun yıllardan beri, ülkemizde görülmediği, 2000’li yıllarda Konya tarafında görüldüğü, son olarak da Yozgat tarafında ölü olarak bulunduğu söylendi. Bitlis’te görülen yakalı toy kuşu gibi bazı türler nesli tükenmek üzere olduğu için çok fazla görülmüyor. Bunlar kırmızı listeye alınarak avlanması yasaklanmış. Yakalı toy kuşu da bunlardan biri.”

“UZUN SÜRE MİSAFİR EDECEĞİZ”

Yakalı toy kuşunun sağlık durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aslan, “Bu kuş türü bize geldiğinde sağ kanadının üzerinde, omuz bölgesinde bir yara vardı. Yaranın kontrolünü yaptık ve iyileşmek üzere. Bu kuşu uzun süre misafir edeceğiz. Şu an bu kuş göç yorgunu ve tekrar saldığımız zaman göçe devam edemeyecek. Hava soğuk beslenemeyecek. Av sezonu daha bitmemiş ve bilinçsiz av kurbanı olacak. O yüzden uzun süre misafir ederek hem mevsimsel şartların oluştuğu hem de av yasağının sona ermesiyle kendisinin de göçe devam edecek performansını kazandığı güne kadar bakacağız” dedi.

“ÖLDÜRMEYİN!”

Nesli tükenmekte olan bu kuşların avlamamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Aslan, “Bunları avladığınızda sadece öldürmüş olmuyorsunuz. Ekolojik dengede her bir türün bir görevi var o görevi ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Eğer siz kurtları öldürürseniz, domuzlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eğer kartalı, şahini, tilkiyi öldürürseniz farelerle uğraşmak zorunda kalırsınız. Bir de nesli tükenmekte olan ve ülkemizde çok az görülen türleri ortadan kaldırırsanız bunlar bize büyük bir tehlike olarak gelecek” diye konuştu. (DHA)