Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’de 2,7 milyon kadını etkiliyor
Türkiye’de 2,7 milyon kadını etkiliyor
Uluslararası Kontinans Birliği tarafından her yıl haziran ayının 2. haftası "Kontinans Haftası" olarak tanımlanmakta.Dünyada 400 milyona yakın kişi Üriner İnkontinans (İstemsiz idrar kaçırma) sorunu ile karşılaşırken özellikle kadınlar bu sorunla daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor.
Yaşam 29 Haziran 2017 - 15:29

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından 1’i idrar kaçırma sorunu yaşıyor. Peki kadınlarda idrar kaçırma sorunu nasıl anlaşılır?, Bunun aslında bir sorun olduğunun ne kadar farkındayız?, Gündelik yaşama etkileri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen yanıtladı.

İdrar kaçırma sorunu bulunan kadınların sayısında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Oktay Demirkesen, ancak ileri yaşlarda yani 75 yaşından sonra her iki cinste de görülme sıklığının benzer olduğunu açıkladı. Kadınlarda idrar kaçırma tiplerini ise şöyle özetledi: “Kadınlarda idrar kaçırma tiplerini kabaca üçe ayırmak mümkün. İdrar kaçırma (üriner inkontinans), sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan, objektif olarak gösterilebilen ve istemsiz olarak gelişen idrar sızıntısı olarak tanımlanmaktadır.

EN SIK ‘STRES TİPİ İDRAR KAÇIRMA’ GÖRÜLÜYOR

tuvalet

“Stres tipi” yani eforlu bir hareketle oluşan idrar kaçırma en sık görülen tiptir. Stres tipi idrar kaçırma, mesane içi basıncın artması ile ortaya çıkan idrar kaçırma şeklidir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi buradaki stres sözcüğünün psikolojik stresle ilgisi yoktur. Stres tipi idrar kaçırmaya, mesane çıkışındaki kasların fonksiyonlarını tam yapamaması, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflığı; neden olabilir. Gebelik ve/veya doğum, geçirilmiş ameliyatlar, obezite stres idrar kaçırma için risk faktörü olarak sayılabilir.

İkincisi ise tuvalete zorlukla yetişme veya yetişememe şeklinde ortaya çıkan “Sıkışma tipi” idrar kaçırmadır. Bu ikisinin birlikte görüldüğü “Karışık tip” idrar kaçırma ise diğer idrar kaçırma tipi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında daha nadir görülen idrar kaçırma tipleri de mevcuttur. Örneğin; hasta, “farketmeden ya da devamlı idrar kaçırıyorum” şeklinde bir tanımlamada bulunabilir. Geceleri idrar kaçırmadan bahsedebilir. Ancak bunlar çoğunlukla daha nadir görülen ve diğer idrar kaçırma tiplerinin ilerlemiş dönemlerinde de olabilecek durumlardır. Dolayısıyla idrar kaçırma tiplerini anlatırken özellikle ilk bölümde söylediğim üç tip idrar kaçırmadan bahsetmek doğru olacaktır.” dedi.

MİLYONLARCA KADINI ETKİLİYOR

Dünyada ve Türkiye’de idrar kaçırma sorununun her yıl arttığını söyleyen Demirkesen, Uluslararası Kontinans Birliği’nin rakamlarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa’da ise 50 milyon kişinin idrar kaçırma sorununu yaşadığını açıkladı. Yapılan anketlere göre ise Türkiye’de 2,7 milyon kadının idrar kaçırdığı tahmin edilirken, bu kadınlardan sadece 31 bin'i bu sorunun çözümü için uzman hekimin yardımına başvurmaktadır. Ülkemizde idrar kaçırma farkındalığının az olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Oktay Demirkesen, Türkiye’de idrar kaçıran kadınların en büyük sorunları arasında özgüven eksikliği ve sokağa çıkma korkusu olduğunu vurguladı.

AĞIR DEPRESYON SEBEBİ

İdrar kaçırma sorununun hayat kalitesini etkileyen bir durum olduğunu belirten Demirkesen, idrar kaçırmanın kadınlarda ağır depresyonlara varan psikolojik durumlara yol açabileceğine değindi ve sözlerine şöyle devam etti: “Kişinin sosyal yaşamında idrar kaçırmanın sıklığı ve şiddeti çok önemli bir faktördür. Görüyoruz ki bazı durumlarda iş hayatına devam edememe, iş hayatında yeterli etkinliği yaratamama veya üretimi gösterememe ve bunun getirdiği iş gücü kaybı ve buna bağlı oluşan birçok durum söz konusudur. Bunun ötesinde cinsel hayatı da çok olumsuz etkileyerek genel anlamda kişinin hayat kalitesini çok etkileyebilir.” dedi.

İdrar kaçırma sorununa ilişkin olarak cerrahi ve cerrahi olmayan birçok tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Oktay Demirkesen, tedaviye kadar olan süreçte hijyenin önemine değindi. Dr. Demirkesen idrar kaçırmaya yönelik tedavi yöntemlerinin başarılı sonuçları olduğunu ve mesane pedi kullanımının tedavi sonuçları elde edilene kadar olan süreçte çok yararlı olabileceğini belirtti. Mesane ped kullanımı ile sağlanan desteğin hastaların tedaviye uyumunu da kolaylaştırdığını vurgulayan Dr. Demirkesen, idrar kaçırma tedavisinin sonuçları konusunda yanlış bilgilenme çok fazla, bu nedenle bu konuda da farkındalığı artırmak gerekiyor dedi. Demirkesen, şöyle devam etti: “Kişinin idrar kaçırmayla oluşan hayat kalitesi bozukluğu, genel olarak ıslanmanın şiddeti ile ilişkili bir durum. Ancak sosyal aktif kişilerde az miktarda olsa dahi Islanma çok önemli. Bu hastalarda kısa sürede en etkin tedaviyi seçmek gerekir. Bu arada idrar kaçırmanın problem yaratmayacak şekilde kontrol altına alınması da gerekli.”dedi.