Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de yaklaşık 25 bin kişi organ bekliyor

Dünyada görülme sıklığı giderek artan böbrek yetmezliği, her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organ yetmezliklerine bağlı gelişen hastalıklar ve hasta kayıpları, en büyük sağlık sorunlarımız arasında yer alıyor.

null
Güncellenme: 04:38, 04/11/2017
Türkiye’de yaklaşık 25 bin kişi organ bekliyor

Organ yetmezliğine bağlı kayıpları engellemenin yollarının başında ekip çalışması, bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin yansıra organ bağışını artırma ve özendirilmesi geliyor. 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası'nda organlarımızı toprak altında çürütmek yerine bir organ bağışıyla sekiz insanımızın hayatını kurtarabiliriz. Organ bağışı konusunda pek çok önemli bilgiyi Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Medikal Başkanı Dr. Murat Tuncer'den aldık…

Sağlıklı ve uzun bir yaşam

Organ nakli insanların uzun, mutlu ve sağlıklı yaşamalarını sağlar. 1966 yılında, 15 yaşındayken böbrek nakli olan Bill Thomp-son, halen sağlıklı bir yaşam sürmektedir. 1975'de İngiltere'de karaciğer nakli olan Gordon Bridewell, 40 yılı aşkın süredir sağlıkla yaşayan dünyanın en uzun ömürlü karaciğer nakli hastasıdır. Amerika'da 1984'de kalp nakli olan Lizzy Craze, halen sağlıkla yaşayan en uzun süreli kalp nakli hastasıdır. Bütün bu örnekler gelişen operasyon ve ilaç teknolojileriyle birlikte organ nakli olanların normal yaşam sürelerini sağlıkla geçirebileceklerini göstermektedir.

Günde 26 diyaliz hastası kaybediyoruz

59.558 diyaliz hastasına 860 diyaliz merkezinde 16.675 makine ile hizmet verilmektedir. Bütün bu maliyete rağmen Türk Nefroloji Derneği 2015 Registry raporlarına göre sadece 2015 yılında 9.689 insanımız diyalizde hayatını kaybetmiştir. Yani günde 26 diyaliz hastasını kaybetmek gibi ağır bir durumla karşı karşıyayız. Yine aynı raporda diyaliz hastalarının diyalizin 10. yılından sonrasında sağ kalabilme oranı sadece yüzde12 olarak saptanmıştır. Bütün bunlara karşın böbrek yetmezliğinin en iyi tedavisi olan organ nakliyle hastalarını 2015 yılında 94'ü yani sadece yüzde 2.93'ü hayatını kaybetmiştir ve bu değer normal sebeplerle ölüm oranlarına çok yakındır. Buna rağmen Registry raporunun rakamlarına göre 2015'de böbrek yetmezliği tanısı ile gelen 11.597 hastanın sadece yüzde 8'ine organ nakli yapılmış ve hastaların yüzde 92'si diyalizlere yönlendirilmiştir.

Bakanlık verilerine göre

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre başta 21.551 böbrek, 2.093 karaciğer, 918 kalp hastası olmak üzere toplam 24.819 insanımız organ bekleme listelerindedir. Bu insanlarımıza tüm yurda yayılmış 75 organ nakli merkezinde 2016 yılında ancak 3.423 böbrek ve 1.397 karaciğer nakli yapabilmiş durumdayız. Bu böbrek nakillerinin yüzde 80 civarı canlıdan ve ne yazık ki ancak yüzde 20'si organ bağışlarıyla yapılabilen kadavradan gerçekleşmiştir. Dünyadaki nakillerin yüzde 25'inin yapıldığı Avrupa'da ise bu oran tam tersine yüzde 80 kadavradan ve yüzde 20 canlıdan nakil şeklindedir. Avrupa Birliği verilerine göre son 10 yılda kadavradan organ bağışıyla yapılan nakillerde yüzde18 artış saptanırken ülkemizde bu oran aynı kalmıştır.

Yatırımlar denetlenmeli

Devletimiz yatırım yaptığı halde elde edilen sonuçların düşünülmesi ve denetlenmesi gerek. Diyalize girmeden yapılan ve başarılı nakil olan hastaların ancak yüzde 10 civarına uygulanabilmiştir. Kan grubu uyumsuzluğuna karşı yapılabilecek çapraz nakil ise yüzde 5 oranında gerçekleşmiştir.

İkinci görüş çok önemli

Böbrek nakli olmak isteyen ve olumsuz cevap alanlar mutlaka ikinci bir uzmana danışmalı. Her yıl, “Nakil olamazsınız” denilen ancak nakil yapılıp sağlığına kavuşan 50-60 kadar hastamız oluyor. Nakil olabilecek her hasta mutlaka şansını denemeli.

Organ bekleyen yakınımız olabilir

Organlarımızı bağışlamakla 8 insanın hayatı kurtulabilir. Organ bağışının dini yönden  de sevap olduğu gerek Diyanet İşleri Başkanlığı'nın beyanlarında gerekse Kuran-ı Kerim'in Maide suresi 32. ayetinde belirtilmiştir. Tüm dinler organ bağışını destekler.