Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü manzaraları
Türkiye’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü manzaraları
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Türkiye'de nasıl kutlanıyor? İşte başarıları, eserleri, hayalleri, geleceğe düştükleri notlarıyla kadınlar...
Yaşam 8 Mart 2018 - 11:23

DENİZ SELİN ÜNLÜDAĞ, AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

28829152_10156079246468468_650509570_n_16_9_1520236926-880x495
Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya, bu hafta kazandığı başarısıyla hepimizin göğsünü kabartan Deniz Selin’in başarısıyla başlayalım. Rusya’nın Soçi kentinde devam eden Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kızlar kılıç kategorisinde mücadele eden 17 yaşındaki milli sporcumuz Deniz Selin Ünlüdağ, Bulgar rakibi Yoana Ilieva’yı mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu.

BEŞİKTAŞ, GALATASARAY, FENERBAHÇE’DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle sosyal medya hesaplarından ‘Kadınlar Günü' mesajı yayınladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 3 büyükler tarafından unutulmadı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, resmi sosyal medya hesaplarından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle mesaj yayınladı. Sarı-kırmızılı kulübün hesabından yapılan açıklamada “Kadına karşı şiddetin ve sosyal eşitsizliklerin son bulduğu daha iyi bir dünya dileğiyle” ifadeleri kullanılırken, Beşiktaş’ın paylaşımında ise, “Kadına Şiddete Hayır” vurgusu yapıldı. Sarı-lacivertlilerin hesabından ise, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” mesajı yayınlandı.

KADINLAR GÜNÜ SADECE 23 İLDE KUTLANIYOR

medya-takip

Medya Takip Merkezi (MTM), kadın haberlerinin medya raporunu açıkladı. 2017 yılında medyada kadın konulu toplam 489 bin 95 haberin yer aldığı belirlendi. Rapora göre 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye genelinde 80 etkinlik oluşturuldu, sosyal medyada ise yaklaşık 400 bin ileti paylaşıldı. Türkiye genelinde 23 ilde etkinlik planlanırken, 80 etkinlikten 37'si İstanbul'da yapılacak. Etkinlik içeriğinde ise söyleşi, sergi, eylem, yürüyüş, forum/panel, konser, gösteri, basın toplantısı, konferans gibi birçok türde programlar düzenleniyor.

TÜRKİYE’NİN YARISI KADIN

Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), istatistiklerle kadın konulu raporunu açıkladı. TÜİK'ten derlenen bilgilere göre Türkiye'de 2017 yılında erkek nüfus 40 milyon 535 bin 135 kişi olurken, kadın nüfusunun ise 40 milyon 275 bin 390 kişi olduğu bilgisine ulaşıldı.

KADINLARIN YARISI ÇALIŞMIYOR

Aynı rapordan elde edilen bilgilerde, Türkiye'de eğitim durumuna göre işgücüne katılım oranı incelendiğinde, kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne katılımın daha fazla olduğu görüldü. Genel çerçevede ise 40 milyondan fazla kadın nüfusunun olduğu Türkiye'de, 20 milyondan fazla kadının iş gücüne dahil olmadığı belirlendi.

HABER ORANI DÜŞTÜ

MTM'nin kadın haberleri ile ilgili medyada yapmış olduğu incelemeye göre, 2017 yılı boyunca medyada yazılı basın, görsel basın ve internet medyasında toplamda kadın konulu 489 bin 95 haber yer aldı. Bu haberlerden 118 bin 429'u yazılı basın, 16 bin 31'i görsel basın, 354 bin 635'i ise internet medyasında yansıma buldu. 2017 yılında Ocak – Şubat aylarında medyada yer alan kadın haberler sayısı 72 bin 317 iken 2018 yılının aynı döneminde bu sayı 43 bin 618 olarak belirlendi. Diğer bir deyişle 2018 yılının ilk iki ayında toplam kadın haber yansımalarının, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 oranında düştüğü tespit edildi.

ÖĞRENCİLERDEN BELGESEL: KADINLARIMIZA NE KADAR DEĞER VERİYORUZ?

Hatay'dan Kastamonu'ya, Edirne'den Kars'a 60 okul projeye destek verdi, öğrenciler 17 kadın kahramanı tanıtmak için klipte rol aldı.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bir grup öğrenci, 8 mart dünya kadınlar günü nedeniyle kurtuluş savaşında ön saflarda olan kahraman kadınları anlatan belgesel niteliğinde bir klip çektiler. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri; kadın kahraman Nene Hatun, Makbule Hanım, Gördesli Makbule, Şerife Bacı, Adile Onbaşı, Cennet Ana, Bodrumlu Ümmüşen, Binbaşı Ayşe, Çete Ayşe, Dağköylü Fatma, Halime Çavuş, Kara Fatma, Kılavuz Hatice, Nezahat Onbaşı, Senem Ayşe, Tayyar Rahmiye, Halide Edip Adıvar'ı tanıttılar.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KAĞIT TOPLAYARAK GEÇİRİYOR

tekirdagEşinin 30 yıl önce vefat ettiğini, iki kızı, bir de oğlu olduğunu söyleyen Bedriye Doğan (65), gelininin kendisini istememesi nedeniyle kızıyla birlikte bir ev kiraladığını, ancak kızının da evlenmesi ve kirada oturdukları evin kat karşılığı müteahhide verilmesi nedeniyle evsiz kaldığını söyledi. Kirada oturduğu mahallede ikamet eden ve yatalak durumda olan yaşlı kadına bakması koşuluyla kadının yanında kaldığını belirten Bedriye Doğan, gençlere çalışmaları ve emekliliklerini kazanmaları için mutlaka sigortalı olmalarını tembihledi. Doğan, devletten tek beklentisi ve isteğinin ise yaşlılık aylığı olduğunu kaydetti. 65 yaşına geldiğini ve yaşlılık aylığı bağlanacağı zamanı beklediğini kaydeden Bedriye Doğan, topladığı hurda plastik ve kağıtları geri dönüşüme satarak geçinmeye çalıştığını söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN KADINLAR GÜNÜ KLİBİ

 

İzmir'de bulunan bir hastanenin çalışanları, 8 Mart Dünya Kadınlar günü için bir video klip çekti. Klipte tüm ülkeye mesaj veren çalışanlar, tüm kadınların eşitlik içinde, şiddetten uzak, başarılı, sağlıklı, bireysel özgürlüğüne sahip ve aynı zamanda sosyal toplumda mutluluk içerisinde bir yaşam sürmesi dileklerinde bulundu.

Merkezdeki kadın çalışanların Kadınlar Günü kutlanırken her birine karanfil hediye edildi. Özel Egesante Tıp Merkezinde bugün 13.00- 17.00 saatleri arasında düzenlenecek Kadınlar Günü etkinliğinde tüm kadınlara ücretsiz plastik cerrahi muayeneleri yapılıp, sürpriz çekilişlerle birlikte hediyeler verilecek.

Son güncelleme: 12:03 - 08.03.2018