Sözcü Plus Giriş
GALERİ Tuzun bilmediğimiz kullanım alanları 7 Aralık 2017 03:11
1 Sofra tuzunun sadece yemeklerde kullanabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günlük hayatınızda mutlaka işinize yarayacak ipuçları...
2 Mumun erirken yanlara saçılarak dökülmesini önleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mumunuzu kullanmadan önce tuzu bol bir suda bekletmek.
3 Sivrsinek ve arı ısırmalarından sonra meydana gelen kaşıntı hissini ortadan kaldırmak için parmağını nemlendirin. Sonra nemli parmağınızı tuza batırıp sineğin ısırdığı yeri ovuşturun.
4 Duş perdelerinin kalıplaşmasını ve birkaç ton daha açık olmasını sağlar. Ayrıca duş perdesini hiç kullanmadan hemen tuza yatırırsanız küflenmesini önlersiniz.
5 Evinizde kolayca bulabileceğiniz maddeleri kullanarak, kendi ev yapımı boyalarınızı çocuklarınız için yapabilirsiniz. Bir kapta, 1 su bardağı unu 1 fincan tuz ile karıştırın. Ardından 1 bardak su ve birkaç damla gıda boyası ekleyin.
6 Kötü kokan ayakkabıların bez torbalarını tuzla doldurarak kokusundan arındırabilirsiniz.
7 Tuzlu suya batırılmış bir süngerle pencerelerin içini ovuşturun ve böylece pencerelerinizde don oluşmasını oluşmasını engelleyin.
8 Kızartma yapmadan önce yağın içine bir miktar tuz koyarsanız yağın sıçramasını önlersiniz.
9 Tuz ile yapılan temizlik bakırda gözle görülür farklar yaratıyor. Tuzu, sadece sirke ve un ile karıştırın veya üzerine biraz limon suyu ekleyin ve zedelenmiş bakır yüzeyini ovun.
10 Limon suyu ve tuzdan yapılmış bir macun paslanmaz çelik lavabo ve armatürleri temizlemek için kullanılabilir.
11 Kesme tahtanızı temizlemek için tuz iyi bir tercihtir.
12 Ellerinize sinen soğan kokusunu gidermek için ellerinizi tuzla ovmanız yeterli.