Sözcü Plus Giriş

Bu sene 10.su düzenlenen kum heykel festivali dünya tarihine iz bırakmış mitolojik kahramanlara ve yapılara ev sahipliği yapan Antalya’da gerçekleşiyor. Kasım ayına kadar gezebileceğiniz Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, ziyaretçilerini görsel bir şölenle karşılıyor.

Lara Plajı'nda 10 bin metrekarelik alanda yer alan eserler özellikle yabancı turistlerin ve öğrencilerin ilgi odağı oldu.

Lara Plajı'nda 10 bin metrekarelik alanda yer alan eserler özellikle yabancı turistlerin ve öğrencilerin ilgi odağı oldu. Yaklaşık 10 bin ton kumun kullanıldığı festivalde dünya tarihine iz bırakmış Kolezyum'dan, Petra Antik Kenti'ne, Maya Piramitlerinden, Taç Mahal'e kadar pek çok devasa heykel görücüye çıktı.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen önemli kültür sanat etkinliklerinden biri

Festivalde UNESCO tarafından belirlenen antik dünyanın 7 harikasının yanı sıra 2007 yılında ‘New 7 Wonders Vakfı'nın 100 milyon katılımcıyla düzenlediği yarışmadaki öne çıkan eserlerinde yer aldığını belirten festival direktörü Cem Karaca, “Ayrıca Çin Seddi, Machu Picchu, Kurtarıcı, Chichen Itza Piramidi ve Taç Mahal dünyaca ünlü kum heykeltıraşlarca canlandırıldı. Ayrıca mitolojik olaylardan esinlenerek Thor, Afrodit, Truva Atı, Horus'un da aralarında yer aldığı pek çok eseri sanatseverlerle buluşturduk. Festival Antalya ve Türkiye'nin en çok ziyaret edilen önemli kültür sanat etkinliklerinden biri haline geldi.” diye konuştu.

Bu yılda yoğun ilgi görecek festivale 150 bin ziyaretçi bekliyoruz

Kasım ayına kadar her gün saat 10.00 ila 23.00 arasında ziyarete açık olan serginin akşam led aydınlatmalarla büyüleyici bir atmosfer oluşturduğunu dile getiren Karaca, “Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılarla en büyük kum heykel festivallerinden birini gerçekleştirdik. Bu yılda yoğun ilgi görecek festivale 150 bin ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

(CİHAN)

Yayınlanma Tarihi:11:52,