Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali başladı
Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali başladı
Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 9. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali düzenlenen törenle başladı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen bando takımlarının yer aldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.
Yaşam 27 Nisan 2019 - 14:41

Tamer YAVUZ / Edirne 

Edirne Belediyesi'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 9. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı'na kadar yürümesiyle başladı. Korteje Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekilli Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, ciğerci esnafı, yurtiçi ve yurtdışından gelen bando ekipleri, siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar katıldı.

Bando ve Ciğer Festivali'ne bu yıl Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, İzmir Seferihisar Belediye Bandosu, Bolu Belediye Bandosu, Macaristan Zigetvar Bandosu, Macaristan Pécsi Bandosu, Bulgaristan Dobriç Bandosu, Romanya Pitesti Bandosu, Moldova Zaim Bandosu, Bosna Hersek Spisak Ucesnika Bandosu, Karadağ Hercek Novi Bando ekipleri katılıyor.

Kortej burada Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunun bulunurken; İstiklal Marşı festivale katılan tüm bando ekipleri tarafından çalındı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından törenler Saraçlar Caddesi'nde devam etti.


“FESTİVALLERİN KENTLERİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp de festivallerin her ülke için çok kıymetli olduğunu söyledi. Festivallerin kentlerin tanıtımına büyük katkı sağladığını aktaran Canalp, “Festivaller aynı zamanda turizmin canlanması, canlı ve diri tutulması için önemli bir fonksiyona sahip. Aynı zamanda kendi ilimizin sosyal hayatını da canlı ve diri tutuyor. Bugün bu alanı dolduran Edirneliler de bu coşkuyu hep birlikte yaşıyor” diye konuştu.


“HEDEF 10 MİLYON TURİST”

Edirnelilerin yıllar önce kentin turizmde ilerlemesi yönünde bir tercih yaptığını hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “2014 yılında göreve başladığımızda yılda yaklaşık 2 milyon 200 bin civarında çoğunluğu yerli turistlerden oluşan, çoğunu civan belediyelerimizin getirdiği bir turist potansiyeline sahiptik. O gün kentte ki tüm paydaşlarla bir stratejik plan yaptık, bir vizyon ortaya koyduk. Dedik ki; ‘Biz Edirne'ye gelen turist sayasını orta vadede 5 milyona; uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Geçtiğimiz 5 yıllık dönem de herkes ama herkes bu amacın gerçekleşmesi için dürüst ve özverili bir şekilde çalışmalarını yaptı. Zaman zaman birçok kurum kendi çalışmasını yaptı, zaman zaman birçok kurum bir araya gelerek birlikte çalıştı. Bugün geldiğimiz noktada Kültür Bakanlığı'mızın 2018 yılı verilerini açıklamasıyla şehrimize gelen turistlerin 5,5 milyona yaklaştığını görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edildi. Festival kapsamında sözü ve bestesi Beyazıt Sansı'ya ait olan Tava Ciğer Marşı'nın okunmasının ardından bando ekiplerinin mini tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.