Sözcü Plus Giriş

Ünlü isimler ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu’ hazırladı

Pandemi günlerinde sokağa çıkma olanakları kısıtlanan kadınlara yönelik şiddet vakalarının giderek artması sebebiyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından Şiddetten Korunma Kılavuzu hazırlandı. Gülben Ergen, Şevval Sam, Deniz Çakır, Ece Uslu ve daha pek çok ünlü isim ise projeye destek verdi...

Güncellenme: 08:48, 18/05/2020
Ünlü isimler ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu’ hazırladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Deniz Çakır, Ceylan Ertem, Meltem Yılmazkaya, Şevval Sam, Gülben Ergen, İpek Erdem, Tilbe Saran, Ece Uslu’nun yer aldığı bir video ile ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu’ hazırlandı. Şiddetin karşısında kadınların yapabilecekleri ve haklarının anlatıldığı videoda ünlü kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Genel Sekreter Fidan Ataselim önderliğinde kadınların neler yapabileceğini anlattı. Şiddete uğrayan kadınların 155 polis, 156 jandarma ve 183 bakanlık hatlarına acil yardım talebinde başvurabilecekleri, barolardan destek alıp kadın örgütlerine başvurabilecekleri belirtildi.

Şiddete karşı kişinin en yakın arkadaşıyla arasında bir parola belirleyebileceği, tehlike durumunda ev içinde silah olarak kullanılabilecek tüm araç-gereçlerden uzak kalınması, hakaret içerikli mesajların ekran görüntüsü alınması yoluyla şiddetin bilgilenmesi, darp raporu almak için hastaneye giderken polisin eşlik edileceği, şiddet uygulayan kişiye uzaklaştırma kararı çıkarılabileceği şeklinde öneriler getiriliyor.

İlginizi ÇekebilirCorona günlerinde kadınlar için ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu' hazırlandıCorona günlerinde kadınlar için ‘Şiddetten Korunma Kılavuzu' hazırlandı

Ayrıca partneri için silaha el koyma tedbiri çıkartılabileceği ve geçici maddi yardım talebinde bulunulabileceği gibi tavsiyeler de sanatçılar tarafından dillendiriliyor. Gülsüm Kav, “Corona virüsü günlerinde de kadınlar asla yalnız yürümeyecek, şiddet ya da şiddet tehlikesi altındaki her kadının yanında olmaya devam edeceğiz” diyor.

İlginizi ÇekebilirKadına şiddet corona günlerinde arttı!Kadına şiddet corona günlerinde arttı!