Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü sunucu yaşadığı ilginç kan dolaşımı problemini paylaştı
Ünlü sunucu yaşadığı ilginç kan dolaşımı problemini paylaştı
Ünlü sunucu yaşadığı ilginç kan dolaşımı problemini paylaştı
Yaşam 2 Nisan 2018 - 23:23

42 yaşındaki İskoç sunucu Jenni Falconer, Instagram hesabından parmağının fotoğrafını paylaştı. Falconer, takipçilerine böyle bir dolaşım problemi yaşayan başka birilerinin olup olmadığını sordu.

Soğuk hava etkiliyor

Falconer’in yaşadığı hastalık, nadir görülen bir dolaşım problemi. Raynaulds Hastalığı olarak bilinen rahatsızlık, ani hava değişimleri ve sıcaklık-soğuklukla alakalı olarak böyle bir görüntüye neden oluyor.

Sunucunun fotoğrafında herhangi bir kontrast ya da renk oynaması yok. Parmağındaki renk değişiminin tamamen doğal hali ve bu renk değişimi ne kadar belirgin olursa çekilen sancı da o kadar artıyor.

İnsanların dikkatini çekiyor

fft373_mf28122089

Falconer’in takipçilerinden birisi de “Annemin elleri de böyle görünüyor ve böyle olduğunda çok acı çekiyor” diyerek sunucuya cevap verdi. Ayrıca fotoğraf yaklaşık 1500 beğeni aldı ve insanlarda büyük merak uyandırdı.

17 yaşında başlamış

İlk kez 2014 yılında bu sorunundan bahseden Jenni Falconer, 17 yaşından beri bu sorunu yaşadığını ve hem el hem ayak parmaklarında bu sorundan muzdarip olduğunu açıklamıştı.

Raynaulds hastalığında sancılar 30 dakikaya kadar sürebiliyor.

Kafeinden uzak durmak gerekiyor

fft373_mf28122058

Raynaulds hastalığının şiddetini azaltmak için sigara, kafein, alkol gibi uyarıcılardan kaçmak ve bölgeyi sıcak tutmak gerekiyor.

Tıbbi olarak kanıtlanmasa dahi bu hastalıktan muzdarip bazı kişiler balık yağı, zencefil ve gingko (mabet ağacı) kullanmanın etkileri azalttığını söylüyor.