Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın 82 yaşında vefat etti
Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın 82 yaşında vefat etti
Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın, bir süredir tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde bu akşam vefat etti.
Yaşam 6 Nisan 2016 - 21:20

Böbrek yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ülkü Erakalın, aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni olarak biliniyordu. Son olarak Zeki Müren’in hayatını anlattığı bir film çeken ancak gösterecek bir salon bulamayan 82 yaşındaki Ülkü Erakalın’ın cenazesi, bugün öğle saatlerinde Teşvikiye Camii’nde kılanacak namazın ardından Kulaksız Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ÜLKÜ ERAKALIN KİMDİR?

İstanbul’da 1934 yılında doğan Erakalın, İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü’nden mezun oldu. Sanat hayatına 1958 yılında başlayan Erakalın, ilk deneyimleri sırasında Lütfi Akad’ın asistanlığını yaptı. 1961 yılında ilk filmi “Unutamadığım Kadın”ı çekti. Anılarını içeren 4 kitap kaleme alan Ülkü Erakalın 200 civarında filme imza attı.

Ünlü yönetmenin rejisörlüğünü yaptığı filmler arasında, “Lekeli Aşk”, “Acı Yıllar”, “Aldırma Gönül”, “Kadınlar Koğuşu”, “Dudaktan Kalbe”, “Üvey Ana” ve “Ben Sana Mecburum” yer alıyor. Erakalın, Yeşilçam’da “seks furyası” olarak nitelendirilen 70’li yılların ortalarında ise pek çok erotik filmin yönetmenliğini yaptı.

Erakalın, 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Üvey Ana” ile En İyi 3. Film Ödülü, 1976’da da “Ben Sana Mecburum” adlı filmle 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Birincilik Ödülü’nü kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak, 2009’da “Çığlık Çığlığa Bir Sevda” adlı filmiyle 2009 Altın Portakal Onur Ödülü’ne değer görüldü.

 

Son güncelleme: 09:42 - 07.04.2016