Unutkanlık sorunu olanlara B12 uyarısı

B12 vitamini, vücut için olmazsa olmaz vitaminler arasında yer alır. Eksikliği çocuklarda kalıcı nörolojik bozukluklarla zeka seviyesinde düşüklüğe; yetişkinlerde ise unutkanlık, depresyon ve kansızlık gibi sağlık sorunlarına neden olabilir...

Unutkanlık sorunu olanlara B12 uyarısı

Prof. Dr. Osman ERK

En çok hangi besinlerde bulunur?

B12 vitamini bitkisel besinlerde değil sadece hayvansal ürünlerde bol miktarda mevcuttur. Beyin ve sinir sisteminin normal gelişimi için çok önemli bir bileşiktir.

buyuk

Kan yapımı için de B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Folik asitle birlikte kan hücrelerinde DNA yapımını sağlar. Hücreler arası iletişim sağlanamadığında unutkanlık, demans, ortaya çıkar.

en-cok-hangi-besin

Sinir kılıflarının bozulması durumunda ise el ve ayaklarda uyuşukluk, yorgunluk beklenen bozukluklardır. Karaciğer, böbrek, yürek, et, balık, peynir ve sütte bolca bulunur.

Yetersizlik nedenleri

Hiç hayvansal ürün tüketmeyen veganlarda eksiklik sıktır. Bunun dışında genel olarak günümüz beslenme tarzı B12 vitamininden eksik besinlerden oluşmaktadır. Hayvansal ürünlerdeki B12 miktarı gıda ve hayvancılık sektöründeki sağlıksız gelişmeler nedeniyle giderek azalmaktadır. Diğer nedenler arasında, mide kanseri, gastrit gibi hastalıklar, ince bağırsak hastalıkları ve diyabet, alkol kullanımı yer almaktadır.

yetersizlik

İnsan bedeni 4-5 yıllık B12 vitamini depolayabilir. B12 vitamini fazlalığı zararlı değildir. Alınan B12 vitamininin fazlası idrarla zararsız şekilde vücuttan atılmaktadır. 

Nasıl tedavi edilir?

Teşhis kanda basit olarak B12 vitamini düzeyinin ölçülmesi ile konur. Eksikliğinde B12 vitamini hap olarak veya enjeksiyon (kas içi) şeklinde alınabilir.

tedavisi

Mide problemleri olanlarda bazen B12 vitamini eksikliği, demir eksikliğiyle birlikte olabilir. B12 vitamini ile birlikte demir tedavisi bu tür vakalarda gereklidir.