Sözcü Plus Giriş
GALERİ Uyandığınızda cep telefonunuza bakmayın! 2 Nisan 2019 05:30
1 Sabah uyanır uyanmaz telefonunuza, mail ve sosyal medya hesaplarınıza bakmak, ayılmak için kahve içmek, aceleyle hazırlanıp evden çıkmak… Bu rutinlerin sizi mutsuz ve yorgun bir güne hazırladığının farkında mısınız? Bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmek sizin elinizde! İşte güne mutlu başlayıp, daha enerjik ve verimli geçirmenize yardım edecek ipuçları…
2 Alarmınızı çok erken saate kurup yatakta oyalanmayın. Alarm sesini sevdiğiniz bir müziğe ayarlayın böylece güne keyifli bir başlangıç yaparsınız.
3 Uyanır uyanmaz ilk 15 dakika telefon ya da televizyon ekranına bakmayın. Sadece kendinize zaman ayırın.
4 Yataktan kalkarken sağınıza doğru dönün kalbinizdeki kan basıncınız azalsın. Oturun ve sonra ayağa yavaşça kalkın.
5 Uyandığınızda ayağa kalkıp esneme hareketleri yapın. Gerinmenin bilimsel olarak da faydaları kanıtlanmıştır.
6 Kalktığınızda cam açıp derin nefes alın uykunuz daha hızlı açılacaktır.
7 Limonlu su içerseniz kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Protein ağırlıklı kahvaltı yapın, günün en önemli öğünü kahvaltı sayesinde kendinizi daha zinde hissedersiniz. Zamanınız yoksa peynirli tost, sütlü mısır gevreği gibi hızlı hazırlanacak besinler de tercih edebilirsiniz.
8 Hazırlarken gün içerisinde yapmanız gereken 3 hedef belirleyin. Sahip olduğunuz her şeyi ve başarılarınızı düşünerek şükür yürüyüşü yapın.
9 Meditasyon yapın. Meditasyon sıkıcı ve vakit kaybı bir etkinlik olarak görülse de gününüzün iyi geçmesine sebep olur. Bir sandalyede ya da yerde rahat bir pozisyon alın. Sonra nefes alıp vermeye başlayın.
10 Sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Müziğin stresi azalttığına dair birçok araştırma yapılmıştır.
11 İşe çalışmaya masanızı temizledikten sonra başlayın. Karışıklık motivasyon ve enerjinizin düşmesine neden olabilir. Gün içerisinde sakinliğinizden ve pozitif düşüncelerinizden taviz vermeyin.