Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzaya ‘sanat eseri’ fırlatılacak
Uzaya ‘sanat eseri’ fırlatılacak
Orbital Reflektör adı verilen projeyle uzaya 2018 yılında bir sanat eseri fırlatılacak. Reflektör; ticari, askeri ya da bilimsel amaca sahip olmayacak.
Yaşam 20 Kasım 2017 - 10:44

Trevor Paglen isimli sanatçının projesi olan ve şeklen uyduya benzeyen sanat eseri uzaya 2018 yılında yollanacak. Digitaltrends’in haberine göre coğrafyacı ve sanatçı olan Paglen projesi için Kickstarter platformundan da destek alıyor. Projenin insanlığa ve halka ait bir proje olduğu platform içerisinde belirtilirken; sanatçı Trevor Paglen, projenin insanların birlikte yaşamasını ve evrendeki yerini sorgulamasına yardım edeceğine inanıyor.

Çıplak gözle görülebilecek

Yeryüzünden 350 mil (560 km) yukarıya asılacak olan reflektörün Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılması bekleniyor. Uydu benzeri yapı güneş ışığını yansıtacağı için dünyadan çıplak gözle de görülebilecek. Uydu benzeri yapı uzaya konuşlandırıldıktan sonra 3 saatte bir dünya çevresindeki turunu tamamlayacak ve iki ay sonra atmosfere dönecek.