Uzmanlar ‘Kozmetik Jinekolojinin Geleceği’ni konuştu

Kozmetik jinekoloji kadınların birçok problemine çözüm arıyor. İdrar kaçırma, menopoz sonrası rehabilitasyon, doğum sonrası rehabilitasyon ve genital bölge estetiği gibi konularda kullanılan lazer uygulamalarının faydalı olabildiğini belirten uzmanlar, kadın sağlığında ameliyatsız yöntemlerin yeri hakkında bilgiler verdi.

Uzmanlar ‘Kozmetik Jinekolojinin Geleceği’ni konuştu

Kadın sağlığında tercih edilen lazer uygulamalarının akademisyen ve uzman hekimlerce konuşulduğu “Kozmetik Jinekolojinin Geleceği” semineri İstanbul’da gerçekleştirildi. Ortaköy’de  yapılan seminerde; idrar kaçırma, menopoz sonrası rehabilitasyon, doğum sonrası rehabilitasyon ve genital bölge estetiği gibi konularda lazer sistemlerinin katkısı, hekim görüşleri ve tecrübeleri ile anlatıldı.

kozmetik-jinekoloji-bulten

Prof. Dr. Reha Yavuzer, Op. Dr. Murat Emanetoğlu, Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Konaç'ın konuşmacı olarak katıldığı “Kozmetik Jinekolojinin Geleceği” seminerinde; kadın sağlığında ameliyatsız yöntemlerde kullanılan lazer sistemleri tartışıldı.

POST-MENOPOZ KADINLARIN SAYISI 1.1 MİLYAR OLACAK

idrar-kacirma-shutter

Amerikan Üroloji Derneği'nin araştırmalarına göre, 30 ila 60 yaş arası kadınlarda üriner inkontinans görülme sıklığı yüzde 30 olup, bunun yarısı da SUI'ye (stes üriner inkontinans) dönüşmektedir. Başka bir yaygın problem, menopoz sonrası genito-üriner sendrom (GSM / Genito-Urinary Syndrome of Menopause), dünya çapında kadınların gittikçe artıyor. Kuzey Amerika Menopoz Birliği'ne göre, 2025 yılı itibari ile, post-menopozal kadınların sayısı 1.1 milyara yaklaşacaktır.

“AMELİYAT İKİNCİ TERCİH OLMALI”

İdeal koşullarda ameliyatın, ameliyatsız yöntemlere tercih edilmesi gerektiği görüşünde birleşen uzmanlar şunları söyledi:

VAJİNA GENÇLEŞTİRMEDE AMELİYATSIZ YÖNTEM

Koç Üniversitesi plastik cerrahi bölümü öğretim üyesi ve plastik cerrah Prof. Dr. Reha Yavuzer: “Vajinal gençleştirme uygulamalarında, ameliyatsız yöntem olan Pixel teknolojili jinekolojik lazeri kullanıyoruz. Dünyada ve ülkemizde bireylerin hem sağlık, hem de yaşam kaliteleri açısından bütüncül yaklaşımlar ile yeni tedavilerin takibinde olduğunu biliyoruz. Uzayan yaşam süreleri ile yaşam kalitesini mümkün olduğunca koruma ihtiyacını karşılamak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de biz hekimlerden bekleniyor.”

İDRAR KAÇIRMA SORUNU İÇİN DE KULLANILIYOR

Jinekolog Op. Dr. Murat Emanetoğlu: “Stres üriner inkontinans (karın iç basıncının artışına bağlı idrar kaçırma), her yaştan kadının gebelik, kilo alıp verme, menopoz gibi nedenlerle yaşayabildiği bir sağlık sorunu. Kadınların öksürmek, hapşırmak hatta gülmek gibi hayatın en temel olayları sırasında bile idrar kaçırması, kadını sosyal hayattan izole edebilecek kadar ciddi sonuçlara varabilen bir durum. Bu sorunu yıllardır geleneksel olarak ameliyat gibi yöntemlerle kontrol altına alıyorduk. Ancak bugün stres üriner inkontinans tedavisinde neredeyse ameliyata hiç başvurmuyoruz.”

HEM ESTETİK HEM SAĞLIK

kadin-shutter

Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ: ” Genital bölge estetiği, doktor olarak 15 yılı aşkın süredir ilgilendiğim ve tedavi ettiğim bir konu. Lazer teknolojilerinin jinekolojik amaçlı kullanımı, biz doktorların kısa sürede önemli ilerlemeler kaydetmesini sağladı. Gerek medikal sorunlar olsun, gerek estetik kaygılar, kadın sağlığı için sunduğumuz bu çözümlerin yeri olduğu yadsınamaz bir gerçek.”

“PSİKOLOJİYİ OLUMLU ETKİLİYOR”

İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğretim üyesi jinekolog Yrd. Doç. Dr. Ayşe Konaç: “Kadın sağlığını ilgilendiren bazı sorunlar sonucu, kadınların ciddi psikolojik sorunlar yaşayabildiğini biliyoruz. Tedaviye yönelik ameliyat gibi daha zor, iyileşme süresi uzun ve anestezi gerektiren işlemlerden birçok kadın kaçınabiliyor. Biz, doğru endikasyonda doğru hasta seçerek, bugün sahip olduğumuz teknoloji ile hasta psikolojisinde olumlu ilerlemeler kaydettik. ”

Vajina estetiği yaptırırken dikkat! İlginizi Çekebilir Vajina estetiği yaptırırken dikkat! Prof. Dr. Oktay Demirkesen: İdrar kaçırma sorununun çözümü var! İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Oktay Demirkesen: İdrar kaçırma sorununun çözümü var!
Loading...