Uzmanlar uyarıyor: Azı da zarar çoğu da

Çocuk yaşlarda doğru bir yönlendirmeyle kazanılan özgüven duygusu, bireyin bütün hayatını etkiliyor. Ancak uzmanlar bu noktada ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. 'Özgüven patlaması mı, özgüven gelişmesi mi?'. 18 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan panelde uzmanlar bu soruya yanıt verecek ve ebeveynlere, çocuklarını yetiştirirken rehber olacak bilgiler paylaşacak.

Uzmanlar uyarıyor: Azı da zarar çoğu da

Son dönemde çocuk gelişiminde ve eğitiminde en çok vurgulanan konu ‘özgüvenli bireyler yetiştirmek’. Bu konunun pek çok adımı olmakla birlikte, özgüven duygusundaki aşırılığın yarattığı sorunlar da tartışılıyor. Peki uzmanlar bu konuda ne tavsiye ediyor? Özgüven gibi olumlu bir niteliğe neden üst sınır getirilmeli? Aşırı özgüven, ne gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir? Dengede bir özgüven için ailelere ve öğretmenlere düşen görevler nelerdir?

AZI DA ZARAR ÇOĞU DA!

Kişisel gelişim ve başarıda olumlu rol oynayan özgüven, aynı zamanda sağlam bir geleceğin de anahtarı… Ancak kazanılan özgüvenin miktarının çok iyi ayarlanması gerekiyor. Uzmanlar, çocukların diğer gelişimleri gibi özgüven gelişiminin de sağlıklı ve dengede olması gerektiğine dikkat çekiyor ve uyarıyor: Azı da zarar çoğu da…

cocuk

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nce (BÜMED) kurulan BÜMED MEÇ Okulları, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Özgüven Dengesi Konferansı’nda bir araya getirecek.

Özgüvenin ailede ve okulda nasıl ve ne şartlarda geliştiğinin, dengeli olarak kazandırmak için neler yapılması gerektiğinin, çocuklar arasında görülen özgüven farklılıklarının, ülkemizin değerli akademisyenleri tarafından irdeleneceği konferans, 18 Kasım Cumartesi günü 09.00-16.00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Albert Long Hall’de (Saatli Bina) gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve BÜMED MEÇ Okulları Danışmanlarından Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe'nin yapacağı açılış konuşmasının ardından, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatoş Erkman, ‘Özgüvende Ebeveyn Tutumları’ ile anne ve babanın tutumunun, özgüven gelişimine etkisine dikkat çekecek.

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ozana Ural, ‘Çocukları Yetiştirmede Terazinin Kefesi Dengede mi?’ başlıklı konuşmasında çocuk yetiştirirken anne-baba ve çocuk dengesinin nasıl sağlanabileceğini anlatacak.

ozguven-dengesi

FARKINDALIK VE ÖZGÜVEN İLİŞKİSİ

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Uzun ise bilinçli yaşama sanatı olarak adlandırılan ve tüm dünyada önem kazanmış bir yaklaşım olan Mindfulness (farkındalık) ile Özgüven İlişkisini değerlendirecek. Öz şefkat yoluyla benlik saygısının güçlenmesine ilişkin bazı uygulamalar da sunacak.

Program, moderatörlüğünü Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe'nin yapacağı ‘Özgüven patlaması mı, özgüven gelişmesi mi?’ başlıklı bir panelle devam edecek. 'Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü kısmi zamanlı öğretim üyesi ve BÜMED MEÇ Okulları danışmanlarından Dr. Nevin Dölek, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Z. Hande Sart, BÜMED MEÇ Moda yerleşkesi sınıf öğretmenlerinden Pınar Durmaz ile öğrenci velisi Akın Tek’in konuşmacı olacakları panel, dinleyicilerin katılımıyla gerçekleşecek soru-cevap bölümüyle sona erecek.

Ebeveynler, öğretmenler ve akademik yöneticilerle konuya ilgi duyan herkesin katılabileceği program sonunda, katılımcılara sertifika da verilecek. Konferansla ilgili detaylı bilgiye ve davetiyeye mecokullari.k12.tr adresinden ulaşılabilinir.