Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzun yaşamın sırrı bu köyde
Uzun yaşamın sırrı bu köyde
Bilim insanları, bir İtalyan köyünde yaşayanların sağlıklı yaşlanmasındaki sırrı çözdü
Yaşam 6 Nisan 2016 - 14:06

İtalyan ve ABD’li bilim insanları, bir balıkçı köyü olan Acciaroli’deki insanların neden uzun ve sağlıklı yaşadıklarını araştırdı. Bu İtalyan köyündeki insanların sırrının “biberiye” olduğu açıklandı.

300 İTALYAN İNCELENDİ

Acciaroli’deki 100 kişi ile, köyün yakınlarında yaşayan 100 yaşını aşmış diğer 200 kişi daha ABD’li ve İtalyan bilim adamlarının dikkatini çekti. ABD’deki California Üniversitesi ile Roma’daki La Sapienza Üniversitesi, bu 300 İtalyan üzerinde araştırma yapmaya başladı.

California Üniversitesi, araştırmayı internet sitesinden “Uzak İtalyan köyü, sağlıklı yaşlanmanın sırlarını barındırıyor olabilir” başlığıyla duyurdu.

California Üniversitesi, ABD’de yaş ortalaması 78 olsa da 100 yaşını geçenlerin oranının ancak yüzde 0.02’ye ulaştığını, Acciaroli’de ise 100’lüklerin genel nüfusa oranının kat kat yüksek olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, Acciaroli köyünün yaşlılarının, birçoğu sigara içmesine ve kilolu olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde yaşlandığına da dikkat çekti.

AKDENİZ DİYETİ VE BOL BİBERİYE

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Prof. Alan Maisel, köy halkının Akdeniz diyetiyle beslendiğini ve bol miktarda “biberiye” tükettiğini söyledi.

Maisel ayrıca köyün konumu nedeniyle köylülerin uzun mesafeler boyunca yürüdüğünü ve dağlık alanda tırmandığını da vurguladı.

İtalyan La Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Salvatore di Somma da İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, biberiyenin bölgede yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Di Somma, “Biberiye burada çok yaygın. Daha önce de biberiyenin uzun yaşama katkıda bulunan metabolik etkileri bulunmuştu. Bu yüzden biberiye, üzerinde durduğumuz güçlü faktörlerden biri” dedi.