Van Gölü’nde yeni adacıklar oluştu

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nde küresel iklim değişikliğinin etkisiyle sular çekilince yeni adacıklar ortaya çıktı.

Van Gölü’nde yeni adacıklar oluştu

Sıcaklıkların artmasıyla yağışların azalması, Van Gölü’ndeki su kaybını artırdı.

Kapalı bir havzada yer almasından dolayı diğer göllere oranla kuraklıktan daha fazla nasibini alan Van Gölü’nde yeni adacıklar oluştu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin (YYÜ) göle olan kıyısında ortaya çıkan adacıklar kartpostallık görüntü oluşturdu.

Van YYÜ Video İçerik Üreticisi Bülent Menteşe, “Gölün çekilmesiyle küçük tepecikler oluştu. 3 gündür bu şekilde. Öğrenciler fotoğraf ve video çekiyor. Van Gölü’nün üzerinde yürüyormuşçasına bir görsel sunuyor. Yalnız, bu dramatik bir şölendir. Çünkü su seviyesindeki bu düşüklük hem bölge halkını hem de bizleri endişelendiriyor” dedi.

Van'da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından gölün çekildiğini fark ettiklerini dile getiren İslam Cindioğlu isimli öğrenci ise fotoğraf çektiklerini ancak altında yatan nedenden dolayı bunun üzücü bir durum olduğunu kaydetti. (İHA)

Van Gölü kıyısında vaşak sürprizi! Köpekle karşı karşıya görüntülendi İlginizi Çekebilir Van Gölü kıyısında vaşak sürprizi! Köpekle karşı karşıya görüntülendi Van Gölü'nde mikrobiyalit uyarısı: Yok oluyorlar! İlginizi Çekebilir Van Gölü'nde mikrobiyalit uyarısı: Yok oluyorlar! NASA'nın yarışmasını Van Gölü kazandı İlginizi Çekebilir NASA'nın yarışmasını Van Gölü kazandı
Loading...