Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vandallar tarihi Hızır İlyas Köşkü’nü tahrip etti, duvarlarını boyadı
Vandallar tarihi Hızır İlyas Köşkü’nü tahrip etti, duvarlarını boyadı
Kayseri'de bulunan ve Selçuklu hükümdarlarının dinlenme yeri olarak kullanıldığı bilinen 776 yıllık Hızır İlyas Köşkü, vandallar tarafından tahrip edildi. Köşkün duvarlarına yazılan çirkin yazılar görenleri kahrediyor.
Yaşam 14 Kasım 2017 - 17:43

Doğaya, hayvanlara, çevreye ve tarihi mirasa yönelik yıkıcı tahribat artarak devam ediyor. Ülkemizin her yerinden paylaşılan görüntüler toplumsal duyarsızlığı gözler önüne sererken, yetkili mercilerin bu yıkımı engellemek adına yapıcı çözümler üretememesi derin üzüntüye yol açıyor.

karehizirSon olarak Anadolu Selçuklu döneminden kalma, Hıdırellez Tepesi'nde bulunan Hızır İlyas Köşkü'nün duvarlarına sprey boya ile yazılmış yazılar ortaya çıktı. Görüntüler tarihe ihanetin kanıtı olarak ortaya konulabilecek kadar net ve iç acıtıcı.

Geçmişte Selçuklu hükümdarlarının dinlendikleri tarihi yapı, Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1241-1242 yılları arasında inşa edilmiş.

 

Son güncelleme: 18:17 - 14.11.2017
Etiketler