Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vecihi Hürkuş adına hobi parkı yapılıyor
Vecihi Hürkuş adına hobi parkı yapılıyor
Çankaya Belediyesi, Vecihi Hürkuş'un adını yaşatacak bir hobi parkı yapıyor
Yaşam 12 Nisan 2016 - 14:36

Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi, adını eski Türk filmlerinden Gülen Gözler’de Şener Şen’in yaşattığı karakterle de duyduğumuz Vecihi Hürkuş’un adına, model uçak kullanmayı sevenler için bir park yapılıyor. Çankaya Belediyesi tarafından yapılan ve çok yakında hizmete girecek olan park, 7 bin metrekarelik bir alana kurulu olacak.

EĞİTİM ALANLARI DA OLACAK

Çankaya Belediyesi, bu sene açmayı planladığı parklarından biri olan ‘Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı’nı yakın zamanda hizmete sunacak. Türk havacılık tarihinin büyük ismi Vecihi Hürkuş'un adının da yaşatılacağı park, model uçakların uçmasına uygun olarak hazırlanan özel bir park olacak.

Çankaya Belediyesi'nce hazırlıklarının büyük bölümü tamamlanan ve kısa süre sonra açılışı yapılacak olan park, 7 bin metrekare alana kurulu. Mühye Köyü'nde çevre için güvenlikli bir alanda yapımı süren Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı, 100×10 metre genişliğinde asfalt uçak pisti, apron alanı, kafes tel çit içerisinde bulunan türbini ve şarj destek üniteleriyle adeta küçük bir havaalanı gibi olacak. Parkın içinde, uçak kullanıcıları için tamirat masaları ile eğitim ve etkinlik konteyneri gibi birimler de yer alacak. Ankara'da bir ilk olan model uçak parkının, Çankaya Belediyesi tarafından hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Nisan sonu gibi açılması planlanıyor.