Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vitrin hastalığı yürütmüyor
Vitrin hastalığı yürütmüyor
‘Omurilik kanal darlığı’ sorunu yaşayanlar, bacak ağrısından dolayı yürümekte zorluk çekip vitrinlere baktıklarından bu rahatsızlığa ‘vitrin hastalığı’ da deniyor…
Yaşam 9 Haziran 2018 - 04:53

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Kadınlarda daha yaygın

Tıp dilinde ‘lomber spinal stenoz' denilen omurilik kanal darlığı, omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusunun kireçlenmesi sonucunda omuriliğe bası oluşturması durumudur. Bu doku, yaşlanma veya kemik erimesine bağlı kireçlenmenin artmasıyla kemikleşir ve omuriliği sıkıştırarak bası yaratır. Genellikle 55 yaş üstü kişilerde görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla rastlanmaktadır. Eğer doğuştan omuriliğin geçtiği kanal dar ise daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

kadinlarda-daha-yaygin

Bu belirtiler sizde varsa…

Bası sonucu her iki bacakta ağrı, yanma, karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler görülür. Kişi, kısa bir mesafe yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Hastalık ilerlerse, bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını tıpkı bir kütük gibi ağırlaşmış hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez.  Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. Kanal darlığının en ileri aşamalarında, uzun süreli bası ve sinir hasarı nedeniyle hasta idrar kaçırmaya da başlayabilir.

nasil-tedavi1

Yüzme ve egzersiz

İlk aşamalarda yani sadece uyuşma veya yanma şikayetlerinin olduğu dönemde hastaya fizik tedavi, yüzme ve egzersiz yapması önerilir. Eğer darlık ileri derecedeyse, yani hasta yürürken sık sık dinlenme ihtiyacı duyuyor veya geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa doktorun tavsiye ettiği takdirde mutlaka ameliyat fikrini değerlendirmek gerekir.