Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vücudu toksinlerden arındırmanın 6 yolu
Vücudu toksinlerden arındırmanın 6 yolu
Detoks, toksinleri vücuttan atmaya yönelik bir süreçtir. Karaciğer, böbrekler, mide-bağırsak sistemi, cilt, akciğer ve lenf sistemi bu süreçte aktif rol oynar. Böbrekler ve cilde açılan ter bezleriyle suda eriyen toksinler atılmaya çalışılır.
Yaşam 10 Şubat 2018 - 04:37

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

1 – Karaciğeri temizlemek için: Karaciğer toksinleri enzimleri aracılığıyla oksitler ve sonuçta ortaya tehlikeli, serbest kökler adı verilen oksidan bileşikler açığa çıkar. Bu serbest köklerin ortadan kaldırılması için antioksidan besinlere ihtiyaç vardır. Bu antioksidan besinler farklı renkli bitkisel gıdalardan sağlanabilir.

2 – Doğal gıdalardan destek alın: Sebze ve meyveler aynı zamanda lif, probiyotik ve prebiyotiklerden zengin gıdalar oldukları için bağırsaklar yoluyla da toksinlerin atılmasına katkı yaparlar.

aksam-yemegi

3 – Akşam yemeğini erken yiyin: Bazı günler oruç tutmak, 18.00'den sonra hiçbir şey yememek vücudun dinlenmesi ve toksinlerden kurtulmak için etkili yöntemlerdir.

4 – Kan verin: Senede üç-dört üniteyi geçmemek kaydıyla kan vermek, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

5 – Egzersiz yapın: Fiziksel aktiviteyle terleyerek ve lenfatik kanalları harekete geçirerek toksinlerden kurtulabilirsiniz.

6 – Saunaya gidin: Saunada açılan ter ve yağ bezleriyle suda ve yağda eriyen toksinler vücuttan elimine edilir. Aağır metallerden ve endüstriyel toksinlerden bu şekilde kurtulmak mümkündür.

Etiketler