Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yalnızlığın çaresini bulsunlar!
Yalnızlığın çaresini bulsunlar!
İngiltere'de yapılan bir araştırma, yalnızlığın sağlığa sigara kadar zararlı olduğunu ortaya koydu.
Yaşam 21 Nisan 2016 - 07:27

Heart dergisinde yayınlanan makale, yalnızlığın sağlığa olan etkileri üzerine… Yalnız ya da toplumdan dışlanmış kişilerin, koroner kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç geçirme riski büyük oranda artıyor. Sigara, kaygı ve stres kadar zararlı olan yalnızlık, tansiyon yüksekliği ve obezitenin de tetikleyicisi.

Aynı zamanda araştırmada, yalnızlığın vücutta yarattığı toksik etkinin kadın ve erkekleri aynı oranda etkilediğinin altı çizildi.

NTV’nin haberine göre yalnızlığın, bilişsel kapasiteyi geriletmesi ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla, sadece kişisel olarak değil tüm insanlığın ortak sorunu haline geldiği ifade edildi.

YALNIZ HİSSEDEN ÇOK İNSAN VAR

23 farklı çalışmanın birleştirilmesiyle oluşturulan araştırmada, katılımcılardan topluma olan bağlılıklarını seviyelendirilmeleri istendi.

Katılımcıların koroner kalp rahatsızlıkları 3 ile 21 yıl arasında değişen dönemlerle izlendi.

23 farklı çalışmadan oranları yüzde 2.8 ile yüzde 77.2 arasında değişen katılımcılar kendilerini yalnız veya toplumdan dışlanmış olarak tanımladı.

EN ÇOK HANGİ ÜLKEDEKİLER YALNIZ?

Sonuç olarak yalnızlık ya da toplumdan dışlanma sorunu yaşayan insanların yüzde 29'unun normalden daha fazla koroner kalp rahatsızlıklarına yakalandığı, yüzde 32'sinin ise daha fazla felç geçirdiği ortaya çıktı.

Yalnızlığın en fazla görüldüğü yerler ABD, Avrupa, Japonya ve Avustralya olarak listelendi.

Katılımcıların özellikle depresyon, fiziksel ve ruhsal sorunlar nedeniyle toplumsal ilişkiler kuramadığı belirtildi.

Bunun dışında, çevresinde birçok arkadaşı olmasına rağmen kendini yapayalnız hisseden insanların sayısının da oldukça yüksek olduğu ifade edildi.

Yalnızlık yaşayan insanların sağlıksız alışkanlıklar edindiği, bu alışkanlıkların başında da sigara, alkol, gereğinden fazla ya da az gıda tüketiminin geldiğinin altı çizildi.

Son güncelleme: 09:14 - 21.04.2016