Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu
Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu
İngiltere, sigara içmek kadar zararlı olarak gördüğü 'Yalnızlık' konusuna el attı.
Yaşam 17 Ocak 2018 - 07:54

Temelleri 2016 yılınnda aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox tarafından atılan ‘Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık’ fikri hayata geçti. İngiltere’de başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı. Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı” dedi. Muhafazakar Parti’den milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı belirtildi.

YALNIZLIK BAKANINDAN İLK AÇIKLAMA

Göreve atanan bakan Crouch ise “Bu konu Jo’nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere’de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi. Aynı zamanda Ulusal İstatistik Ofisi’nin yalnızlığın doğru ölçümü için bir yöntem geliştireceği aktarıldı.

DOKUZ MİLYON KİŞİ ETKİLENİYOR

İstatistikler yeni kurulan bakanlığın İngiltere için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Yalnızlığın İngiltere’de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor. 2017 yılında yayımlanan bir rapor, yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu. İngiltere’de ulusal sağlık sisteminden sorumlu olan NHS’nin bakım biriminin yöneticilerinden Prof. Jane Cummings, soğuk hava ve yalnızlığın kış aylarında öldürücü olabileceğini söyüyor. 75 yaşından büyük olan nüfusun 2 milyona tekabül eden yaklaşık yarısının yalnız yaşadığı düşünülüyor; çoğu günlerce bazen haftalarca hiçbir sosyal temas kurmadan yaşadığını belirtiyor.

Son güncelleme: 08:00 - 17.01.2018