Sözcü Plus Giriş

‘Yaşamaz’ denildi… Beşiğe yatırıp, biberonla besliyor

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan Nezahat Nadiroğlu, veterinerlerin "yaşamaz" dediği buzağıyı hayatta tutabilmek için evinde bakıyor. Nadiroğlu, 'Güneş' ismini verdiği buzağının altını bezliyor, biberonla süt vererek gelişimini sağlıyor.

Güncellenme: 11:57, 03/02/2021
‘Yaşamaz’ denildi… Beşiğe yatırıp, biberonla besliyor

Latifiye Mahallesi’nde yaşayan ve bir yıldır hayvancılıkla uğraşan 5 çocuk annesi Nezahat Nadiroğlu’na ait inek erken doğum yaptı. Erken doğduğu için gelişimini tamamlayamayan buzağı için Nadiroğlu seferber oldu.

Buzağıyı evine alan Nadiroğlu, ‘Güneş’ adını verdiği buzağıyı çocuğunun beşiğine alıp, altını bezleyip, biberonla beslemeye başladı. Buzağının beslenmesini özenle yapan Nadiroğlu, düzenli olarak da banyosunu yaptırıyor.

Nadiroğlu, erken doğumlu dünyaya gelen buzağının yaşaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

(FOTO: DHA)

“EVİN MASKOTU OLDU”

Nadiroğlu, prematüre doğan buzağı için veterinerin yaşamaz dediğini söyledi:

“Bu yavru 30 gün erken doğdu. İlk doğduğu zaman özel bir veterinere götürdük. Erken doğum gerçekleştiği için prematüre olduğunu ve akciğeri gelişmediği için yaşama şansının olmadığını söylediler. Ben de onu eve aldım. Geceleri buzağı üşümesin diye sobayı yakıyorum. Gece uyanınca altını bezleyip, süt içiriyorum. Bir haftadır bizimle evde yaşıyor. Biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim.”

(FOTO: DHA)

“Güneş’i, 3 yaşındaki kızımın beşiğinde besliyorum. Veteriner hekimin verdiği iğneleri yaptırıyorum. Git gide daha iyi oluyor. Buzağı, kızımın ve bizim neşe kaynağımız oldu. Kızım Narin onu bir an olsun yalnız bırakmıyor.”

“Uzun yıllardır gündelik ev temizliğine gidiyorum. 2 tane ineğim var. Onları besliyor, onlara bakıyorum. Erken doğum yapan buzağıya ‘Güneş’ ismini verdik. Güneş gibi doğup, yaşasın diye. Bu süreçte bize destek olan Erciş İlçe Tarım Müdürlüğü’ndeki veteriner hekimlerimize teşekkür ediyorum.”

(FOTO: DHA)

“BUZAĞININ DURUMU İYİYE GİDİYOR”

Aileyi ziyaret eden İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Bekir Bora ve arkadaşları, buzağının prematüre doğduğunu buna bağlı olarak akciğerlerin gelişimini tamamlamadığını ve kasların güçsüz olduğunu ancak şu anki genel durumunun iyiye gittiğini söyledi. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:09:40,