Yaşar Nuri Öztürk’ün Atatürk ve eğitim sevgisi

Türk-İslâm felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat ve siyasetçi Yaşar Nuri Öztürk yaşama savaşını kaybederek sevenlerini yasa boğdu

Yaşar Nuri Öztürk’ün Atatürk ve eğitim sevgisi

Türkiye’deki katı İslâmi yapılanmalara ve dogmalara karşı İslami bilgisi ve donanımıyla mücadele eden Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk sevenlerini yasa boğdu. İslam felsefesi profesörü Yaşar Nuri Öztürk, tarzıyla ve farklılığıyla tanınarak toplumda sevilmiş, esprileriyle herkesi güldürmüş, birikimiyle kendine hayran bırakmıştı. Time Dergisi'nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk on arasına giren Yaşar Nuri Öztürk, ABD-New York'ta (The Theological Seminary of Barrytown) bir yıl misafir profesör olarak “İslâm Düşüncesi” dersleri okutmuş donanımını dünya geneline sunmuştur.

Türk, İslâm felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat ve siyasetçi Yaşar Nuri Öztürk, yaşamı boyunca dünya kamuoyunun ilgisini toplayarak dikkatleri birikimi üzerine çekmeyi başarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne olan hizmetini değerli bulduğunu belirten ve her fırsatta ona olan bağlılığını dile getiren Yaşar Nuri Öztürk Ulu Önder için, “Atatürk’e sayın demek yetmez. Onu da ben umursamazlık gibi anlarım, Büyük Atatürk, Aziz Atatürk, Ölümsüz Atatürk, Eşsiz Atatürk onlar bile az…” sözlerini sarfetmiştir.

Yaşar Nuri Öztürk, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet yapılanmasıyla ilgini sitemini şu sölerle dile getirmiştir:

“Kimse kusura bakmasın. Kimseyi inkar manasında bir ithama asla tevessül etmiyorum, asla. Ama nankörlük ve gerçeği örtmek manasında Mustafa Kemal’in tarihte eşi az görülmüş çileler pahasına kurduğu devleti bütün nimetleri ile tepe tepe kullandıkları halde ona nankörlük edenlerin tarih kaydını yapmaktadır ve bunların hesabını Allah elbette soracaktır. Tarihte soracaktır ben isterim ki millette sorsun”

Her fırsatta Atatürk’e ve Türk devletine bağlılığını dile getiren usta yazar, profesör, din adamı Yaşar Nuri Öztürk gidişiyle sevenlerini yasa boğsa da ardından senelerce unutulmayacak izler bırakmıştır…