Yasemin yağı faydaları nelerdir? Yasemin yağı neye iyi geliyor?

Yasemin yağı, yasemin bitkisinin ( Jasminum officinale) çiçeklerinden elde edilen bir yağdır. Antibiyotik ve antiviral özelliklerinin yanı sıra, depresyon, anksiyete, duygusal stres, düşük cinsel istek ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde veya hafifletilmesinde etkili olan yasemin yağının faydaları nelerdir? Yasemin yağı neye iyi geliyor? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Yasemin yağı faydaları nelerdir? Yasemin yağı neye iyi geliyor?

Yasemin yağı, Çin ve Mısır'da çok eski yıllardan beri şifa için kullanılmıştır. Cilde iyi gelen yanları olduğu gibi sağlık için de birçok faydası olduğu bilinmektedir. Ayrıca hoş kokusu için de kullanılmaktadır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan stres altındaki insanların rahatlamasını sağlayan yasemin yağı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde sizler için derledik. Yasemin yağının faydaları nelerdir? Yasemin yağı neye iyi geliyor? İşte cevapları…

Foto: shutterstock

YASEMİN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yasemin yağının insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:

– Kansere karşı koruyucudur.
– Depresyon, anksiyete ve duygusal strese iyi gelir.
– Metabolizmayı uyarır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kötü (LDL) kolesterolü düşürür.
– Enfeksiyonlarla savaşır.
– Solunum yollarını rahatlatır.
– Yasemin yağının doğrudan solunması balgam ve mukusları çözerek solunum sistemini rahatlatır.
– Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
– Uykuya dalmaya yardımcı olur.
– Kaslarda meydana gelen kasılmalar ve zorlanmalar nedeniyle oluşan ağrıları geçirmede çok etkilidir.
– Konsantrasyonu artırır.
– Cildi temizleyip arındırır.
– Romatizmal ağrıları giderir.
– Cilt lekelerine iyi gelir.
– Menopozun semptomlarını hafifletir.
– Adet ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.
– Hormonları dengeler.
– Hamilelik sonrası ortaya çıkabilen anksiyete, depresyon, kas ağrıları ve düşük enerji gibi problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
– Anne sütünü artırır.
– Özellikle hamilelik döneminden sonra görülen çatlakları iyileştirir.
– Saç kuruluğuna iyi gelir.
– Saça parlaklık verir.
– Saçlarda bit ve sirke oluşumunu önler.

ÖNEMLİ NOT: Yasemin yağı genellikle güvenli olarak kabul edilmesine rağmen, her zaman dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü, herhangi bir bitki gibi, her zaman alerjik reaksiyon riski vardır. Uçucu yağlar cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya ciddi alerjik reaksiyon öykünüz varsa, herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce bir doktorla konuşun.

Gül yağı nasıl kullanılır, cilde faydaları nelerdir? İlginizi Çekebilir Gül yağı nasıl kullanılır, cilde faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı nedir? Hindistan cevizi yağının sağlığımıza faydaları nelerdir? İlginizi Çekebilir Hindistan cevizi yağı nedir? Hindistan cevizi yağının sağlığımıza faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği neye iyi geliyor? İlginizi Çekebilir Üzüm çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği neye iyi geliyor?
Loading...