Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaşlandıkça kilo almak kaçınılmaz mı?
Yaşlandıkça kilo almak kaçınılmaz mı?
Yaşımız ilerledikçe daha zor mu kilo veriyoruz? Kilo almamızın nedeni gerçekten yaşımız ve yavaşlayan metabolizmamız mı? Eminim pek çoğunuz bu sorulara “Evet” cevabı vereceksiniz ama işin aslı öyle değil. Doğru yanıtlar aşağıdaki mini testte…
Yaşam 30 Ağustos 2016 - 23:23

1- Yaşlandığımızda zayıf olmamız iyidir.
A- Doğru
B- Yanlış
Cevabımız: B
– Bazı yaşlılar yaşıtlarına göre daha zayıf olur. Pek çok sağlık riski ise elbette kilolu olmakla birlikte gelir. Fakat yaşlı yetişkinler için asıl önemli olan ne kadar aktif ve günlük tüm aktivitelerini yapabilme yeterliliğine sahip olup olmadıklarıdır. Ayrıca hangi yaşta olursak olalım tartı üstünde gördüğünüz kilo değil, kilonun içeriği önemlidir. Vücut yapınızın ne kadar yağ, ne kadar kas ve ne kadar sudan oluştuğu dikkate alınmalıdır.

tat-duyumuz-azalir

2- Yaşlandığımızda çok zayıf olmamız doğru değilse o zaman istediğimiz kadar yiyebiliriz.
A- Doğru
B- Yanlış
Cevabımız: B
– Yaşlanma vücudu değiştirir ve zamanla metabolizma yavaşlar. Fakat yaşlanıyoruz diye yemek yemeyi arttırıp hareketlerimizi azaltırsak kas dokumuzu kaybederiz. Pervasızca yemek yememiz ise bize yağ dokusu olarak geri döner. Doğru olan, yaşımızı dikkate alarak sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmaktır.

kas-gelistirme

3- Hangi yaş grubunda metabolizma yavaşlamaya başlar?
A- 20'ler
B- 30'lar
C- 40'lar
D- 50'ler
ve üstü
Cevabımız: A
– 20'li yaşlardan başlayarak hepimiz günde yaklaşık 150 kalori daha az yakarız. Vücudumuzda daha fazla yağ ve daha az kas olduğunda kalori yakma ivmesi düşer. Yaşımızdan ziyade vücut kas oranımızı arttıracak etkinlikler yapmak metabolizmamızın yavaşlamasını engeller.

hangi-yas-grubu

4- Menopoz kilo aldırır mı?
A- Evet
B- Hayır
Cevabımız: B
– Bu süreç doğru yönetilirse kilo aldırmaz. Menopoz bir kadının adet kanmalarının sona ermesi demektir. Ortalama olarak 50-51 yaşlarında başlar. O dönemde menopoz yaşamayan birçok insan kilo alabilir. O halde, “Menopoza girdim; o yüzden kilo alıyorum” demek yerine spor yapıp, sağlıklı beslenip, çeşitli sosyal aktivitelerle ruhsal gerginliğinizi rahatlatarak hayatınıza kilo almadan devam edebilirsiniz.

5- 50 yaşından itibaren  kilo almamak için ortalama kaç kalori almamız gerekir?
A- 1600 kalori kadınlar ve
2000 kalori erkekler
B- 1800 kalori kadınlar ve
2000-2200 erkekler
C- 2000 kalori kadınlar ve
2400-2800
erkekler
Cevabımız: B
– Herhangi bir yaşta her gün almanız gereken kalori miktarı ne kadar aktif olduğunuza ve cinsiyetinize bağlıdır. Bu durumda, orta derecede aktif bir kişinin alması gereken enerji kadınlarda 1800, erkeklerde ise 2000-2200 kalori arasındadır.

6- Kilo almak yaşla
ilgili midir?
A- Evet
B- Hayır
Cevabımız: B
– Yaşlandıkça sabit kilonuzu koruyabilirsiniz. Bu zor olsa da mümkün. Egzersizi hayatınızdan çıkarmadan, doğru beslenerek ve kilo aralıklarınıza daima dikkat ederek her daim formda kalabilirsiniz.

7- 50 yaş ve üzerindeysem kaslarımı geliştirmek için geç kalmış sayılır mıyım?
A- Evet
B- Hayır
Cevabımız: A
– Yaşınız ilerledikçe kaslarınızı korumanız mümkün. Tabii ki iyi bir spor eğitmeni eşliğinde, doğru aletler kullanarak ve size uygun sporu seçerek…

50-kac-kalori

8- Sarkopeni  nedir?
A- Bir kan hastalığıdır.
B- Amazon'da yetişen bir bitki cinsidir.
C- Yaş aldıkça oluşan kas kaybıdır.
Cevabımız: C
– Sarkopeni bir hastalık değildir. Fiziksel  aktivitemizin daha az olması bu kas kaybı için büyük bir nedendir. Hormonal değişiklikler ve kötü beslenme de bu duruma katkıda bulunabilir. Düzenli spor ve beslenme en doğru tedavidir.

menopoz

9- Yaşlandıkça tat duyumuz azalır.
A- Doğru
B- Yanlış
Cevabımız: A
– Yaşlandıkça tat duyusu körelmeye başlar. Bunun öncelikli nedeni koku almanızın azalmasıdır. Yemeklere daha fazla yağ ve tuz eklemek yerine baharat ve faydalı otlarla tatlandırmak, yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmek doğru olandır. Özetle, yaşlandıkça kaybolan tat duyumuzu ve kaslarımızı yerinde tutmak, geliştirmek için bol bol hareket etmeliyiz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.