Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yavuz Dizdar’dan Ramazan uyarısı: Kilo alarak çıkmayın
Ünlü onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, oruç tutanları böyle uyardı: "Akşam fazla yemeğe yüklenirlerse o zaman sağlıksız bir oruç beklenilenin aksine dönmeye başlıyor."
Yaşam 4 Mayıs 2019 - 10:10

Avcılar’da düzenlenen bir etkinliğe katılan onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, Ramazan ayında oruç tutacaklara aşırı yemekten kaçınmaları önerisinde bulundu. “Bütün günü aç geçiren insanların vücudunda değişiklikler oluyor” diyen Dizdar, iftarda açlık duygusunu bastırmak için çok yemek yendiğinde, bazı sorunların oluşacağını belirtti.

‘METABOLİZMA BOZULUYOR’

“Çorbayı içeceksiniz, orucu açacaksınız” diyen Dizdar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biraz iftariyelik yeyip, bekleyeceksiniz. İnsanlar Ramazan’da oruç tutmalarına rağmen kilo alarak çıkıyorlar. Bu ayda metabolizmaların düzelmesi ve dinlenmesi beklenmesine rağmen bozuluyor. Çünkü uzun açlık döneminde günlük yaşam etkinliklerini de azaltıyor, fazla bir şey yapmıyorlar. Akşam fazla yemeğe yüklenirlerse o zaman sağlıksız bir oruç beklenilenin aksine dönmeye başlıyor.”

DHA

Son güncelleme: 10:30 - 04.05.2019