Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaz gelmeden varislerinizden kurtulun
Yaz gelmeden varislerinizden kurtulun
Sağlık sorunlarının yanı sıra havaların ısınmasıyla birlikte estetik açıdan da çeşitli kaygılara neden olan varislerden modern tedavi yöntemleriyle kurtulmak mümkün...
Yaşam 7 Nisan 2017 - 01:19

Sağlık sorunlarının yanı sıra havaların ısınmasıyla birlikte estetik açıdan da çeşitli kaygılara neden olan varislerden modern tedavi yöntemleriyle kurtulmak mümkün…

1

Hangi şikayetlere yol açar?

Varis en basit tanımı ile vücuttaki toplardamarların çapının artması, genişlemesi ve damar duvar yapısının bozulması anlamına gelir. Toplumda yaşamın herhangi aralığında her yaştan görülme sıklığının 5 ila 3 kişiden birinde görüldüğü bilinmektedir.  Bu duruma toplardamarlardaki kapakçıkların şekil ve işlevlerindeki bozukluklar neden olmaktadır. 60 yaşına gelen kadınlarda yüzde 75 oranında görülen bir durumdur. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülmekte ve yaşla birlikte görülme olasılığı artmaktadır. Klinik olarak varisler 6 derece olarak değerlendirilir ve tedavi de bu verilere göre şekillendirilmelidir. Hastadan hastaya değişmekle beraber özellikle bahar aylarında artan sıklıkla ağrı, gece krampları, kaşıntı ve dolgunluk hissi, soğukla temas ihtiyacı gibi yakınmalar ön plandadır. Bu yakınmalar, uzun süreli ayakta durma, bacakları sarkıtarak hareketsiz oturma, yaz ayları veya sıcak iklim ve ortamlarda artabilir.

4

Tedavi yolları nelerdir?

Varis tedavisi, altta yatan anatomik nedenlere göre yönlendirilmelidir. İlaç tedavisi sınırlı fayda sağlamaktadır. Elimizde en önemli korunma aracı basınçlı varis çoraplarıdır, ancak bu çorapların amacı tedaviden ziyade hastalığın ilerlemesinden korunmadır. Artık varis hastalığında klasik ameliyatların yerine yüksek teknolojik gelişmelerle hastalarımızın ‘kapalı ameliyat veya bıçaksız lazerli ameliyat' olarak adlandırdığı tekniklerle hem tıbbi ve hem de kozmetik olarak son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Genel anestezi ihtiyaç duyulmadan uygulanan bu tekniklerle, iz bırakmadan, hastalarımız günlük hayatlarına aynı gün dönebilmekteler. Hastalarımızın en çok merak ettiği konu olan orta ve uzun dönemde tekrarlama oranları, açık varis ameliyatlarına göre yok denecek kadar azdır. Diğer çok önemli avantaj ise varis çorabı giyme zorunluluğunun çok kısa olması ve etkili sonuçların hızlı bir şekilde görülmesidir.

2

En uygun zaman: Bahar ayları

Kozmetik açıdan; özellikle kadın hastalarımızın dikkat ettikleri kılcal damar görünümlü veya daha kalın çaplı ‘mavi damarlar' şeklinde ifade ettikleri varisler için köpük veya iğne tedavisi olarak bilinen skleroterapi; ekzolazer veya radyofrekans ile termokoagülasyon yöntemleri, hastalığın yeri ve tipine, yaygınlığına ve hastalarımızın beklentilerine göre başarıyla uygulanabilir. Ana damar yetersizliğinin giderilmesini takiben köpük skleroterapi veya transkütan lazer teknikleriyle hastalarımız kozmetik açıdan da son derece mutlu oluyor. Hastalığın tedavisi, yaza yüz güldüren kozmetik sonuçlarla girilmesini mümkün kılmaktadır.