Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yemek pişirirken en sık yapılan hatalar 22 Şubat 2018 03:05
1 Yemek yapmak zevkli olduğu kadar dikkat isteyen bir iş. Yemek yaparken bazı hatalar yemeklerinizin lezzetinde bazı değişiklikler meydana getirebilir. Bunun önüne geçmek için mutfakta doğru bildiğiniz yanlışları ve dikkat edilmesi gereken noktalar...
2 Yemek yaparken her zaman soğanı önce kavurun. Sarımsak da kullanacaksanız soğandan sonra ilave edin. Aksi takdirde sarımsaklarınız yanabilir ve içeriğinde vitamin kaybı yaşanabilir.
3 Yaptığınız yemeğe baharatını başta değil, yemek pişmeye yakın eklerseniz yemeğiniz daha lezzetli olacaktır
4 .Patlıcan, patates, kereviz gibi sebzeler kesildiği zaman kısa sürede kararırlar. Bu sebepten bu gibi sebzeleri doğradığınızda bekletmeden yemeğinize ilave edin.
5 Pişireceğiniz malzemeleri içine koymadan önce tavanızın ya da tencerenizin ısınmış olduğundan emin olun. Tencere iyice ısınmadan yağı içine koymayın. Aksi halde yemeğiniz çok yağ çekebilir ve yapışabilir.
6 Kızartma yaparken kapağı kesinlikle kapatmayın. Hava ile temas eden gıdaların dış yüzeyindeki çıtırlık daha kalıcı olur.
7 Etli bir yemek yapacaksanız eğer etinizi kesinlikle donmuş bir şekilde kullanmayın. Oda sıcaklığında bekletip yumuşamasını bekleyin. Çok bekletmeniz de etinizde bakteri üremesine sebep olabilir. Etiniz yumuşayınca hemen tencereye atabilirsiniz.
8 Haşlama gibi yemeklerde et pişmeden tuz atmak etin sertleşmesine sebep olduğundan tuzu yemek piştikten sonra atmanız daha doğru olacaktır.
9 Eti mühürleyecekseniz, bunu yüksek ateşte yapmalısınız. Kısık ateşte mühürlemeye kalkarsanız, et suyunu salar ve lezzeti azalır
10 Kaynamış süte ihtiyacınız varsa, sütü tencereye doldurmadan önce tencerenin içini soğuk su ile ıslatın. Bu sayede sütünüz tencerenin dibine yapışmayacaktır.
11 Pilav yapacaksanız eğer pirinci nişastalı suyu çıkana kadar soğuk su ile iyice yıkayın. Ayrıca pilavı pişirirken tencerenizin kapağını açmayın. Demlendikten sonra karıştırmanız daha doğru olacaktır.
12 Makarnayı süzdükten sonra üzerine soğuk su kesinlikle dökmeyin. Aksi halde makarnanın lezzetini kaybedersiniz. Süzülen makarnanızı direkt olarak sosla buluşturabilirsiniz.