Sözcü Plus Giriş

‘Yeni bir hayat’ vermek için Kadıköy’de buluşacaklar

Türkiye'de 2 binden fazla hasta, organ nakli yapılamadığı için hayata veda ederken, bağış yapan tek bir kişi birkaç hastaya umut olabiliyor ve onlara 'yaşama devam etmek' gibi büyük bir hediye verebiliyor. Bu nedenle 'Her Bağış, Yeni Bir Hayattır' diyen herkes, 8 Kasım 2017 Çarşamba Günü Kadıköy Rıhtımı Beşiktaş Vapur İskelesi’nde buluşacak ve organ bağışının önemi için çağrıda bulunacak.

null
Güncellenme: 16:46, 06/11/2017
‘Yeni bir hayat’ vermek için Kadıköy’de buluşacaklar

Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Belediyesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Tabip Odası, Türk Kızılayı, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) tarafından organize edilen etkinlik, İstanbulluları ‘yeni bir hayat’ vermek için donör olmaya çağırıyor.

İşte o çağrı…

TÜRKİYE’DE ORGAN BAĞIŞI ORANI ÇOK DÜŞÜK

Her yıl Türkiye'de 2 binden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor. Son 5 yılda beyin ölümü gerçekleşen 8.601 hastanın sadece 2.045'inin organ naklinin gerçekleştirilmiş olması Ülkemiz için yüzde 5-6 seviyesinde, çok düşük bir organ bağışı olduğunu göstermektedir.

KİMLER BAĞIŞ YAPABİLİR?

organ-bagisi-2

Kişi kendisi hayatta iken organ bağışı yapabilir veya yakınları beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu onayı verebilir.
Akli dengesi yerinde, 18 yaşını aşmış herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, ORGAN NAKLİ UZMAN HEKİMLERİ tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası' olarak kutlanmaktadır. Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem kazanmaktadır.

ETKİNLİKTE KAN BAĞIŞI DA YAPABİLİRSİNİZ

Bu kapsamda olmak üzere Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER ve Kadıköy Kent Konseyi paydaşlığında, Medeniyet Üniversitesi, Göztepe EAH, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune EAH ve Sultan Abdülhamit Han EAH ile Marmara Üniversitesi, Pendik EAH Organ Nakil Merkezleri'nden Organ Nakil Koordinatörleri tarafından; 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:00 den itibaren Kadıköy Rıhtımı Beşiktaş İskelesi karşısında Organ ve Doku Bağışı konusunda bilgilendirme yapılacak ve isteyenlerin Organ Bağış Kaydı alınacaktır. Etkinlik süresince Türk Kızılay'ı tarafından da kan bağışları kabul edilecektir. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi de sağlık konusunda yaptıkları çalışmaları tanıtacaklardır.

Ülkemiz ve insanlık adına henüz bağış yapmayan herkesi, ölüm sonrası kısa sürede çürüyüp gidecek olan organları ve dokuları bir cana can katmak için bağışlamak konusunda duyarlılığa davet ediyoruz.

organ-bagisi-3

Program Akışı:
8 Kasım 2017 Çarşamba Saat:11:00
Kadıköy Rıhtımı (Beşiktaş Vapur İskelesi)

Açılış Konuşmaları:
Saltuk YÜCEER – Kadıköy Kent Konseyi Başkanı
Dr. Arife MİDYAT – Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü

Hacer KESKİN – Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı
Dr. Deniz ÖNER – TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği Gene lBaşkanı
Deniz BİRTAN – Marmara Üniversitesi, Pendik AEH Organ Nakli Koordinatörü

Etkinlik süresince sürpriz sanatçılar ve müzik grupları sahne alacaklar.

Organ Nakli Koordinatörleri:
Ayşegül AKSU – Medeniyet Üniversitesi, Göztepe EAH
Nilgün ALPERGÜN -Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune EAH
Selda URHAN -Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sultan Abdülhamit Han EAH
Deniz BİRTAN – Marmara Üniversitesi, Pendik EAH
Türk Kızılayı – Zeynep Kâmil Kan Bağış Merkezi
Tevfik KIZGIN – Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı