Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapın

Yeni yıl, yepyeni kararlar almak için önemli bir fırsattır. Özellikle de sağlık konusunda… Peki bunun için nelere dikkat edilmeli? İşte yeni yılla birlikte yaşam biçimine dönüştürmeniz gereken tavsiyelerim…

Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapın

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Yeterli ve dengeli beslenin

Taze, organik, yerel sebze, meyve, yeşillikler, kuru baklagiller, çerezler ve tam tahıllardan oluşan bir beslenme düzeni tercih edilmelidir. Günlük olarak alınması gereken kalorinin yüzde 20 kadarı organik, temiz, kaynağı bilinen yumurta, kırmızı et, yoğurt ve kefir gibi hayvansal gıdalardan gelmelidir. Protein, D vitamini, B12 ve çinko bakımından zengin hayvansal gıdalar vücudun yenilenmesini sağlar.

saglikli-beslenme

Toksinlere dikkat!

Gündelik hayatta pek çok toksine maruz kalırız. Her yıl 5 kg kadar toksik katkı maddesine, bir o kadar da tarım ilacı, hormon, büyüme faktörü ve antibiyotiğe istemeden maruz kalırız. Kişisel bakım ürünleri ve kozmetik maddeler, temizlik ürünleri, giysiler, ev içinde bulunan halı, mobilya gibi araçlar bol miktarda toksin içerebilirler. Toksinler konusunda bilinç düzeyinin artırılması gerekir. Organik, temiz, kimyasal içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

yuruyus

Spor yapamıyorsanız yürüyün

Vücutta bulunan 640 kasın hepsinin çalışmasını ve dayanıklılığını sağlayan tempolu koşu gibi fiziksel aktivelerin yanı sıra, ağırlık çalışmaları, yüzme gibi sporlara da zaman ayrılmalıdır. Her gün düzenli olarak en az 10 bin adım atılmalıdır. Haftada 5 gün 30-45 dakika arasında fiziksel aktivite sağlığın sigortasıdır. Bu arada fazla kilolarınızdan kurtulmaya bakın.

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara ve alkol sağlığınızı tehdit eden, kansere ve kalp damar hastalıklarına yol açan ayrılmaz bir ikilidir. Sigara ve alkol tamamen bırakılmalıdır.

Check-up için geç kalmayın

Sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adım, sağlık sorunlarının belirlenmesi ya da aileden gelen ve sağlığı tehdit edebilecek risklerin tespit edilmesidir. Bunun için check- up yaptırmak çok önemlidir. Check- up yaptırmak için 40 ya da 50'li yaşların beklenmesine gerek yoktur.

stres

Stresten arının

İyimser olmak, kalabalık ve gürültüden kaçmak, hobi edinmek, boş zamanları uygun şekilde değerlendirmek, dostlarla bir araya gelmek, meditasyon ve yoga yapmak sağlığınıza iyi gelir.

hijyen

Hijyen kurallarına uyun

Kişisel temizlik kurallarına uymak, çocukluk ve erişkin dönemlerde gerekli aşıları ihmal etmemek, günde birkaç kere el yıkamak sağlık açısından çok önemlidir.