Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yeniden ısıtmamanız gereken yiyecekler 10 Mart 2019 05:32
1 Birçok yiyecek tekrar ısıtıldığında toksin yaymaktadır. Bu da sağlık açısından ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sebeple yiyecekleri doğru tüketmek oldukça önem taşıyor. Peki tekrar ısıtıldığında bozulan yiyecekler neler?
2 TAVUK: Buzdolabında en çok saklanan yiyeceklerden biri hiç kuşkusuz tavuktur. Çabuk bozulmayan ve ısıtıldığında tadı bozulmayan tavuk, taze pişmiş ya da soğuk olarak tüketlmelidir. Fakat tavuğu tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Tavuğu tekrar ısıtmak protein kompozisyonunun değişmesine neden olur. Bu da düzgünce sindirilememesine neden olmaktadır. Bu sebeple tavuğu tekrar tekrar ısıtmamaya özen gösterin.
3 MANTAR: Mantarı taze olarak tüketmenin en ideal yolu henüz besin değerilerini ve olumlu özelliklerini muhafaza ediyorken taze olarak hazırlayıp tüketmektir. Isıtıldığı zaman mantar besin değerini kaybetmektedir.
4 ISPANAK: Demir bakımından oldukça zengin bir besin olan ıspanağı ısıtmaktan kaçınmalısınız. Çünkü içeriğinde yüksek miktarda nitrat bulunmaktadır. Bu da sağlık açısından oldukça tehlikelidir ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.
5 PATATES: Patates buzdolabında birkaç gün muhafaza edilebilir. Fakat onu asla tekrar tekrar ısıtmamaya özen gösterin. Çünkü ısı onun içeriğini değiştirebilir ve hatta zehirli hale dahi getirilebilir.