Sözcü Plus Giriş

Yeşil deniz kaplumbağası Talay 3 günde 30 kilometre yol aldı

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve ‘Talay’ ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağasının 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol kat ettiği açıklandı.

Güncellenme: 13:38, 23/06/2021
Yeşil deniz kaplumbağası Talay 3 günde 30 kilometre yol aldı

Olta iğnesi ve misina yutarak yaralanan ‘Talay' Dalyan Mahallesi’nde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER) tedavi edildi.

Tedavisinin ardından denize salınan ‘Talay' ilk gün yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Ekincik’i geçti ve 3 günde toplam 30 kilometre üzerinde yol alarak Aksaz bölgesine ulaştı.

İztuzu plajından yola çıkan Talay, bugünlerde Aksaz bölgesinde geziyor.

DEKAMER’den yapılan açıklamada, tedavisinin ardından TUI Care Foundation desteğiyle uydu izleme cihazı takılan Talay’ın, ülkede izlenecek ilk genç yeşil deniz kaplumbağası olması nedeniyle heyecan uyandırdığı dile getirildi. Uydu takip cihazıyla takip edilen kaplumbağların hareketleri DEKAMER’in internet sitesinden izlenebiliyor.(İHA)

İlginizi ÇekebilirCaretta yuvalama alanına ATV ile girdilerCaretta yuvalama alanına ATV ile girdilerİlginizi ÇekebilirYılın ilk caretta caretta yuvasıYılın ilk caretta caretta yuvası