Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeter artık
Yeter artık
Mart ayında 31 günde 31 kadın öldürüldü!
Yaşam 5 Nisan 2016 - 07:25

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mart ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda, bir ayda işlenen 31 kadın cinayeti “Her gün bir kadın öldürüldü” değerlendirmesiyle gözler önüne serildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına şiddeti engellemek için önceki gün de Eskişehir'de protesto eyleminde bulundu.


ÜÇ AYDA 94 CİNAYET

Her geçen gün kadına karşı evde, işyerinde, okulda, sokakta şiddet artarak devam ediyor. 2016 yılının mart ayında 31 kadının öldürülmesi her gün bir kadının öldürüldüğünü gösteriyor. Yılın ilk üç ayında toplamda 94 kadın cinayeti işlendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporu acı gerçekleri gözler önüne seriyor.

KATİLLER TANIDIK KİŞİLER

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun hazırladığı rapora göre mart ayında 31 kadın cinayeti işlendi. Katillerin sadece yüzde 3'ü kadınların tanımadığı kişilerden oluşuyor. Yani katiller; kadının kocası, erkek arkadaşı gibi tanıdık erkekler… Kadınlar artık boşandıktan sonra değil, boşanmayı telaffuz ettiği an öldürülüyor. DHA

 

BOŞANMAK İSTEYEN ÖLDÜRÜLÜYOR

Dikkat çeken bir nokta ise mart ayında kadınların en çok kocaları tarafından öldürülmüş olması. Geçmiş aylarda ‘eski koca' tanımındaki katiller mart ayında yok. Kadınların öldürülme bahanelerinin başında ise ‘boşanmak istemeleri' yer alıyor. Bu iki veriyi birleştirerek; kadınların artık boşandıktan sonra değil boşanmayı telaffuz ettikleri anda öldürüldüklerini görüyoruz.