Yıkamaya getirilen halı servet değerinde çıktı

Halıcılık ile uğraşan Bülent Çakırhan'a yıkamaya getirilen halı servet değerinde çıktı. Halı ustalarından Zareh Penyamin'in dokuduğu halı, İstanbul Yenikapı'daki '4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri'nde sergileniyor.

Yıkamaya getirilen halı servet değerinde çıktı

Kumkapı halılarının öncü ustaları Agop Kapucuyan ve Zareh Penyamin gibi önemli halı ustalarının yaptığı nadide örneklerden dünyada yalnızca 60 tane bulunuyor.

Bu halılardan biri ise 30 yıldır halıcılık yapan Bülent Çakırhan’ın ayağına geldi. Müşterisinin yurt dışından 35 sene önce aldığı halı yıkatılmak için Çakırhan’a getirildi.

110 YAŞINDA

Halıyı görünce çok şaşırdığını belirten Çakırhan, hemen satın almak için teklifte bulunduğunu belirtti. Halıyı satın aldıktan sonra ilk işi elle yıkamak oldu. Yıkadıktan sonra halının değeri daha çok arttı. Çünkü üzerindeki figür ve desenler belirginleşti.

Üzerinde 4 ayet bulunan halı Zareh Penyamin tarafından dokundu. Agop Kapucuyan’ın çırağı olan Penyamin, halının sol alt köşesine ustasına teşekkür mahiyetinde “Agop” ismini işledi.

21-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Yenikapı’da düzenlenen ‘4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri’nde sergilenen halı 110 yaşında. Bir diğer eşi Topkapı Sarayı’nda bulunan halının piyasa değeri ise 150 bin dolar.

“BU HALILARI GENELDE MÜZELERDE GÖREBİLİRİZ”

Halıcılık ile uğraşan Bülent Çakırhan, halının değeri hakkında bilgi verdi:

“Genelde eski halıların yıkama ve tadilat işlerini yapıyoruz. Bu halıyı da bize müşterimiz gönderdi. Halı geldiğinde iki taneydi ben gördüğümde çok şaşırdım çünkü bu halıları genelde müzelerde görebiliriz. Hemen halının sahibini aradım, ‘satmayı düşünür müsünüz’ diye teklifte bulunduk ve kabul etti. Halıyı satın aldık.”

“AVRUPA’DA 150 BİN DOLARA SATILIYOR”

“Dünyada en iyi halı sanatıyla ünlü olan kişilerden biri Zareh Penyamin olarak biliniyor. Penyamin, Agop Kapucuyan’ın çırağı ancak ustasından daha iyi işler çıkartmış dünyaca halıları biliniyor.  Penyamin yıllarca saray için halılar dokumuş. Osmanlı’dan sonra Penyamin artık kendisi için halı dokuyor ve piyasaya sürüyor.”

“Toplam dokuduğu 60 halı olduğu söyleniyor. Her halıda farklı desenler figürler kullanıyor. Bu halı çok kıymetli ve çok nadir. Hayatım boyunca bir daha göremeyeceğim bir halı. Avrupa’da bu halı  150 bin dolara satılıyor.” (DHA)