Yıllardır kibrit kutusu biriktiriyor

Samsun’da yaşayan Emin Karaaslan'ın kibrit koleksiyonu görenlerin dikkatini çekiyor. 60 yıl öncesine ait kibrit kutuları birçok farklı kültürden izler taşıyor.

Yıllardır kibrit kutusu biriktiriyor

Otel yöneticisi olan 34 yaşındaki Emin Karaaslan’ın kibrit kutularına ilgisi 11 yıl önce otellerin kibrit kutularını biriktirmesiyle başladı.

Daha sonra bunu bir tutku haline getiren Karaaslan, farklı ülkelerden ve şehirlerde kibrit kutuları topladı.

Evinini bir odasını tamamen kibrit kutularına ayıran Karaaslan’ın evine gidenler ülkelerden önemli kişilerin, tarihi yapıların, manzaraların, motiflerin Türkiye ve dünya tarihinin son yüzyılından izlerin taşıdığı kibritlerle karşılaşıyor.

“EN ESKİLERİ 60 YILLIK”

Karaaslan, “Şu an 3 bin tane kibrit kutusu var. En eskileri 60 yıllık. Yurt içi ve yurt dışından birçok kibrit mevcut. Kibrit deyince akıllarına sadece çok basit sıradan kibritler geliyor ama son dönemde aldığımız kibritleri burada gördüklerinde inanamıyorlar. Görenler ‘Türkiye’de ya da dünyada bu kadar fazla kibrit çeşidi mi varmış?’ diyor” dedi.

Kibrit kutularını ileride açılırsa kibrit müzesine bağışlamak istediği söyleyen Karaaslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’de kibrit müzesi düşünülüyor ama bunun için henüz bir girişim olmadı. Böyle bir girişim olduğunda seve seve kibritlerimi bağışlamayı düşünüyorum. Türkiye’deki birçok insanın kibrit koleksiyonuma destek vermesini istiyorum. Ellerinde olan bende olmayan, belki şimdiye kadar görmediğim kibritleri bana ulaştırılmasını önemle rica ediyorum” diye konuştu. (İHA)

Loading...