Reklamsız Sözcü

Yiyeceklerin tazeliğini korumak için ne yapmalıyız?

1 Bazı yiyecekler diğerlerine göre daha çabuk bozulur ve saklama koşulları daha farklıdır. İşte sizlere yiyeceklerin tazeliğini kaybetmeden saklama yolları...
2 Taze Soğan: Taze soğanı saklamak için yapmanız gereken soğanı ince ince doğramak. Daha sonra büyük bir pet şişenin içine koyup ve buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
3 Marul: Marulları yıkayıp ve alüminyum folyoya sarın. Bu şekilde 2 hafta boyunca tazeliğini koruyacaktır.
4 Tereyağ: Eğer tereyağını 2-3 yıl saklamak ve tazeliğini korumak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Tereyağını cam kapların içine koyun ve 15-20 dakika kadar fırında ısıtın. Eriyen tereyağını fırından çıkarın. İçinde bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz.
5 Zencefil: Zencefili saklamak için kaynamış suyun içine saklayacağınız kadarını koyun. Bu şekilde buzdolabına kaldırın. Bu yöntem sayesinde zencefil ilk aldığınız tazeliğinde kalacaktır.
6 Çökelek Peynir: Çökelek peyniri çok çabuk bozulan gıdalar arasındadır. Çökeleği uzun süre saklamak istiyorsanız cam bir kabın içine çökeleği koyun. İçine 2 adet küp şeker ekleyin ve bu şekilde saklayın.
7 Domates: Domatesleri sapları aşağıya bakacak şekilde serin bir yerden kese kağıdının içinde saklayabilirsiniz.
8 Beyaz Peynir: Peyniri daha uzun süre saklamak için parşömen kağıdına sararak cam ya da porselen bir kabın içine koyarak saklayın.
9 Elma: Elmaları sapları yukarıya gelecek şekilde parşömen kağıtlarına sararak muhafaza edebilirsiniz.
10 Kayısı: Son derece çabuk bozulan ve en ufacık darbede ezilebilen kayısıları yumurta kartonlarına koyarak saklayabilirsiniz.
11 Mantar: Mantarları tuzlu suyun içinde bekletin. Daha sonra havlu kağıt ile kurulayın. Bu işlemin ardından yine havlu kağıdın içinde bir kasenin içine koyun ve buzdolabına kaldırın.