Yoga ve meditasyonun faydaları nelerdir?

Yoga son zamanlar ülkemizde her yaştan insan tarafından büyük ilgi görüyor. Bir beden eğitimi olan yoganın kalp sağlığından zihin sağlığına, sindirim sisteminden stresi yenmeye kadar pek çok yararı var.

Yoga ve meditasyonun faydaları nelerdir?

7'den 77'ye herkesin severek yapabileceği yoga hem beden gelişimine hem de hastalıkların tedavisine önemli katkılar sağlıyor. Yoga, sadece belli bir yaş grubu için değil, herkes için önemli ve yararlı bir spor. Yoga hakkında merak edilenleri Meditasyon ve yoğa egitmeni Senem Kalender cevapladı.
564

PİLATES, YOGA VE MEDİTASYON İNSAN HAYATINDA NELERİ DEĞİŞTİRİR?

Pilates fiziksel bir çalışma metodudur. Nefes aracılığıyla, kasları uzatarak- esneterek güçlendiren ve derin kaslara nüfuz edecek şekilde düzenlenmiş bir sistemdir. Fiziksel güçlenme, postür düzelmesi, bedende daralma ve esneklik kazandırır. Nefesin doğru kullanımını da öğretir. Pilates yapan kişinin duruşu düzelir, nefes alış veriş kapasitesi artar, uykuları, iştahı dengelenir ve kendine güveni yükselir.
Yoga ise beden aracılığıyla, zihni kontrol etme sanatıdır. Kelime olarak Birleşmek anlamına gelen Yoga, kişiyi zihinsel, ruhsal, fiziksel ve duygusal olan ile birleştirir. Dünyevi olan ile, Tanrısal olan arasında dengeleyici bir yöntem sunar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “Sağlık, fiziksel, mental, sosyal ve ruhsal açıdan iyi olmaktır” diyerek sağlığın genel tanımını yapar ve Yoga’nın stresle baş etmekte ve dolayısı ile hastalıkların önlenmesinde başarılı olduğu yönünde raporu bulunmaktadır. Yoga her yaştan herkes için uygundur.Fiziksel ya da duygusal durumu ne olursa olsun Yoga’nın kişiyi içinde bulunduğu durum ile uyum içinde yaşamayı öğreten yöntemleri vardır. Elbette her durumda uzman bir eğitmen gözetiminde uygulanması gerekir. Yoga ve meditasyon birbirini tamamlayan sistemlerdir. Biri doğru olarak uygulandığında diğeri zaten işin içindedir. Yoga ve meditasyon kişiye yaşamsal farkındalık kazandırır. Zihnini ve zihninden gelen düşüncelerin, duyguların farkında olmasını ve hangi tepkiyi neden verdiğini bilmesine yardım eder. İçsel huzurunu, dengesini, ve varlığının önemini fark etmesini sağlar. Fiziksel olarak da pek çok rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olduğuna hemen her zaman tanık oluyoruz. Benim bir dersimde geçirdiği bir kaza sonrası 10 yıldır koku almayan öğrencim, alnına sürdüğüm yağın kokusunu almıştı. Elbette her kadim yöntem gibi yoga ve meditasyon da hayatı iyileştirmek için tek başına yeterli değildir. Kişinin isteği, niyeti, disiplini ve eğer fiziksel bir rahatsızlığı varsa modern tıbbın desteği ile birleşerek bir değişim ve iyileşme sağlar.
senemkalender

YOGA’YI EN ÇOK KİMLER TERCİH EDİYOR?

Yoga son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Zaman zaman özünden uzaklaşmış görünse de önemli olan yapanın niyeti elbette. Bu anlamda, yoga şu sıra en çok kadınlar arasında yaygın. Bununla birlikte erkeklerde de yogaya doğru bir artış gözlemliyoruz. Bu tercihin ve popülasyonun artmasında elbette yaşadığımız hayatın stresi, yediğimiz besinlerin her geçen gün bağışıklık sistemimize saldırması ve hastalıkların artması var. Hepimiz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Yoga da bağışıklık sistemini güçlendiren bir sistem ve yaşam biçimi olduğundan artık hemen herkes ve her yaştan kişi için tercih ediliyor. Bunda tabi artan yoga stüdyolarının da etkisi var. Artık hemen her muhitte bir yoga stüdyosu var. Yoga yapmak isteyen kişinin istediği eğitmen ve derslere ulaşması artık daha kolay.
yoga4

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YOGANIN ÖNEMİ NEDİR?

Hamilelik zaten bir kadın için çok hassas ve beden için de zorlu bir dönem. Hormonlardan kaynaklı artan stres, fiziksel bedenin gün be gün ağırlaşması, postürün değişmesi gibi durumlar hamilelik sürecinin zorlu geçmesine sebep. Yoga işte burada devreye girerek, stresin dengelenmesini, kişinin sakin ve huzurlu bir halde kalabilmesini, ve bedensel duruşlar aracılığı ile de değişen fiziksel durumlarla uyum sağlamaya yardımcı oluyor. Senem Kalender, bedenimizde büyüttüğümüz mucize ile daha doğmadan sevgi dolu bir bağ kurulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca anne karnındaki bebekler de yogayı seviyor. Annenin hissettiği her şeyi onlar da hissediyor, bu bağ kanıtlandı. Annenin hamileliği huzurlu ve fiziksel olarak güçlü geçirmesi, bebeğin de sağlıklı büyümesini sağlıyor. Kasların esnemesine ve güçlenmesine de yardımcı olduğu için doğum sürecinin de rahat geçmesini sağlıyor. Elbette hamilelikte yoga yapabilmek için mutlaka doktordan onay almak ve bir uzman eşliğinde yapmak gerekir.

YOGA VE MEDİTASYON AYNI ŞEYLER MİDİR? ARASINDA NASIL BİR FARK VARDIR?

Yoga meditasyonu da içine alan bir sistem, bir yaşam biçimi. Günümüzde yoga deyince sadece fiziksel duruşlar algılansa da işin aslı öyle değil. Meditasyon, bir Ol’ma hali. Her ne yaparsanız yapın, yaptığınız işle bütünleşmiş haldeyseniz zaten o bir meditasyondur. Koşarken, yürürken, domates doğrarken, yazarken…Ne yaparsan yap, anda ve yapılan yerdeysen, yani zihnin alıp başını başka diyarlara gitmediyse, meditasyon yapıyorsundur. Tabi ki özel ve farklı meditasyon teknikleri var. İnternet üzerinden istediğiniz meditasyon yöntemine ulaşmak artık çok kolay. Meditasyonda aslolan zihni sakinleştirmek. Bunu da zihni susturmaya zorlayarak değil, ses, nefes, obje, imge gibi desteklerle zihni tek bir noktaya odaklayarak yapıyoruz. 20 dakikalık bir meditasyonun 3-4 saatlik uykuya eşdeğer dinlenme sağladığı ve beynin beta dalgalarında güçlü bir değişim yarattığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlandı. Soruya dönecek olursak; yoga ve meditasyon iç içe yaşanan bir sistem.

YOGANIN POZLAR’DAN ÇOK NEFESE DAYANDIĞINI BİLİYORUZ. PEKİ NEFES TEKNİKLERİ NELERDİR? VE NASIL BİR FAYDASI VARDIR?

Yoga aslında 8 basamaklı bir yol. Pozlar ve nefes 3 ve 4. basamaklar. Pozlarda doğru nefes alıp vermek kadar öğretilen nefes teknikleri de çok önemli. Pek çok nefes tekniği var. Bedeni serinleten, ısısını yükselten, bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olan, kilo alıp vermeye yardımcı olan, gücü arttıran, sakinleştiren, odaklanmayı sağlayan ve benim en sevdiklerimden bebekler gibi uyutan..gibi sayısız teknik var. Burada önemli olan kişinin ihtiyacı olan nefesin, doğru zamanda uygulanması. Tansiyonu yüksek birine, beden ateşini yükselten bir nefes yaptıramazsınız ya da uyumaya yakın enerjiyi arttıran nefes teknikleri yapılmaz. Nefes bedenin tüm sistemini etkileyen, yaşam gücümüz. O olmadan yaşayamayacağımız gibi, nefesi doğru kullandığımızda da yapmak isteyip de yapamayacağımız bir şey yok diyebilirim.
yoga03

YOGA EĞİTMENİNİN VE EĞİTİM VERİLEN YERİN NASIL OLMASI GEREKİYOR?

Artık pek çok yoga eğitmeni var ve yeni eğitmenler de yetişmeye devam ediyor. Yoga eğitmeninin daha iyi veya daha kötü olması gibi bir durum söz konusu değildir. ‘Sizin için doğru ya da sizin için doğru olmayan eğitmen’ vardır. Eğitmenin yanında huzur buluyorsanız, sözleri ve sesi sizi motive ediyorsa, sorularınıza net cevaplar alabiliyorsanız, verdiği dersten sonra ruhsal ve fiziksel olarak enerjiniz yükselmiş, sakinleşmiş hissediyorsanız, eğitmeniniz sizin için doğru kişidir. Yoga yapılan yerin sakin, huzur veren ve hijyen koşullarına uygun olması gerekiyor. Eğer salona, stüdyoya girdiğinizde hiç bir şey yapmadan enerjiniz yükseliyor ve iyi hissediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Sessizlik koşulunu özellikle vermedim, yoga sessizliği dışarıda aramaz, dışarıdaki tüm sese rağmen kendi içindeki sese yönelmeyi öğretir. Zaten şehirlerde tamamen sessiz bir stüdyo bulmak beklentisi içinde olamayız.

EĞİTMENLİK EĞİTİMİ VERİYOR MUSUNUZ? YOGA, HERKESE UYGUN MU?

Evet eğitmenlik eğitimi de veriyorum. Mart ayında başlayacak olan eğitimimiz var. Bu eğitim aslında kendisiyle, özüyle tanışmaya açık ve niyetli olan herkese açık. Tabi ki Uluslararası Yoga Aliance onaylı eğitmenlik sertifikası da vereceğim ve tüm dünyada yoga eğitmenliği yapabilecek şekilde eğitimi tamamlayacak katılımcılar. Ama “eğitmen olmak istemiyorum, yoga ve kendimle derin bir tanışma istiyorum” diyenlere de açık. Tek koşulum bir süredir ( en az 4-5 ay düzenli) yoga yapmış olması. Çünkü yoga, kişiyi ve yaşamı değiştiren bir yol. Bu yola çıkmadan önce bedeni ve duyguları hakkında hiç değilse biraz fikri olması gerektiğini düşünüyorum.
ds21

Loading...