Yolda bulduğu leyleği üç gün şampuanla yıkadı, temizleyemedi

Iğdır'da Sefer Karakoyunlu yol kenarında bulduğu, üzerine türü bilinmeyen madde bulaşan leyleği üç gün üst üste şampuanla yıkamasına rağmen temizleyemedi.

Karakoyunlu ilçesine bağlı Kacerdoğanşalı köyüne giden Sefer Karakoyunlu, yol kenarında leylek buldu. Üzerine bulaşan madde nedeniyle uçamayan leyleği yakalayan Karakoyunlu, evine götürdü, bahçesindeki havuzda üç gün üst üste şampuanla yıkadı. Ancak tüm çabalarına karşın leylek temizlenemedi.

Karakoyunlu, “Yoldan geçerken uçmaya çalışan ancak uçamayan bir leylek görünce yardımına gittim. Önce bir tele falan takıldığını düşündüm. Ancak yaklaşınca üzerine sanki bir şey dökülmüş gibiydi. Eve götürdüm. Karnını doyurup, bahçedeki havuzda üç gün boyunca şampuanla yıkadım. Ama ne yaptıysam temizleyemedim. Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nü arayıp bilgi verdim. Onlar da gelip teslim aldı. Leylek sanırım hemen yanı başımızdaki Ermenistan’da bulunan Metsamor Nükleer Santral’in çıkardığı atığa bulanmış. Aklımıza başka bir ihtimal gelmiyor. Bölgemizde leyleği bu hale getirecek bir şey yok” ifadesini kullandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Mete Türkoğlu ise leyleğin tamamen iyileştikten sonra bulunduğu yerde yeniden doğaya bırakılacağını söyledi. Türkoğlu, “Köylerde yoncalara tarım ilacı vuruluyor. Beslenmek amaçlı yonca tarlalarına giren leylekler bu hale gelebiliyor” dedi. (DHA)

Leylekleri silahla vurmuşlar! 'İnsan, başka bir canlının acısını hissedebiliyorsa insandır' İlginizi Çekebilir Leylekleri silahla vurmuşlar! 'İnsan, başka bir canlının acısını hissedebiliyorsa insandır'
Loading...