Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yönetmen Michael Moore, Finlandiya’daki eğitim sisteminin sırrını çözüyor!
Yönetmen Michael Moore, Finlandiya’daki eğitim sisteminin sırrını çözüyor!
Dünyanın merak ettiği sırrı, ünlü belgeselci Michael Moore çözdü: Finlandiyalı öğrencilerin başarı sırrı ne?
Yaşam 30 Nisan 2016 - 14:53

Finlandiyalı öğrenciler kısa zamanda nasıl dünya birincisi olmayı başardılar? Dünya bunu merak ediyordu ve ünlü belgeselci Michael Moore, Finlandiya’ya gitti, gördü ve bu sırrı çözdü! Amerikalı ünlü film yapımcısı ve yönetmeni Michael Moore, Amerika ile Finlandiya’nın başarı seviyesinin diğer ülkelere göre alt seviyelerdeyken, Finlandiya’nın bir anda yükselip, dünyanın en başarılı eğitim sistemine sahip olmasının sırrını merak ediyor. Bu başarısının sırrını keşfetmeye çalışan Moore, soluğu Milli Eğitim Bakanlı’ğında alıyor.

 

O dönemde eğitim sisteminin kötü olduğunu anlatan Moore, aradığı cevabın nasıl bulduğunu şöyle anlatıyor: “Dünya çocuklarına test uygulandığında Amerika ve Finlandiya hemen hemen aynı seviyedeydi; yani diğer ülkelerin altında… Ama bu durum Finlandiya’nın hoşuna gitmedi ve bazı fikirler denediler ve kısa sürede dünyanın en iyisi oldular. Öğrencileri dünyanın bir numarası oldular. Peki bunu nasıl yaptılar?” 

eğitimic
Son güncelleme: 17:48 - 30.04.2016