Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yumurta kabuğunun şaşırtan kullanım alanları 22 Mart 2018 02:53
1 Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için her gün en az bir yumurta tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Peki çöpe giden yumurta kabuğunun evde hayat kurtardığını biliyor musunuz? İşte yumurta kabuğunun şaşırtan kullanım alanları...
2 Dibi tutmuş tavanın çözümü bir yumurtanın kabuğunda gizli. Yumurta kabuğunu ufak ufak parçalar olacak şekilde kırın. Üzerine bir kaşık tuz dökün. Ardından bir miktar sıcak su ekleyin. Kısa bir süre bekledikten sonra süngerle silmeye başlayın. Duruladığınız tavada yağ yanıklarından eser kalmayacak.
3 İki adet yumurta kabuğunu rondonun içine koyun. Üzerine oda sıcaklığında su dökün ve rondoyu çalıştırın. Rondo bıçağının ne kadar keskinleştiğine şaşıracaksınız.
4 Üç adet yumurtanın kabuğunu kaynatın. Kaynamış kabukları blender yardımıyla çok küçük parçalara ayrılana kadar parçalayın. Daha sonra meyve suyunun içine dökün ve pipet yardımıyla için. Böylece meyve suyunu kalsiyum deposu haline getirebilirsiniz.
5 Bir adet yumurtayı su bardağının içine koyun. Üzerini geçecek kadar sirke dökün. 24 saat boyunca bu suda bekletin. Yumurtadan top elde etmek işte bu kadar kolay.
6 İki adet muz kabuğu, bir yemek kaşığı kahve ve bir adet yumurtanın kabuğunu rondoya koyun. Rondoyu içindeki karışım püre haline gelene kadar karıştırın. Çiçeğinizin toprağına eklediğiniz bu karışım bitkiye vitamin sağlayacak.