Sözcü Plus Giriş

Yurtdışında beden dilinize dikkat edin!

Evrensel olduğunu düşündüğümüz işaret dili, kültür farklılığına göre bambaşka anlamlara gelebiliyor. Farklı coğrafyalarda, farklı toplumlarda farklı anlamlara gelebilen jest ve mimiklerin, zaman zaman başımızı belaya sokması mümkün. İyisi mi henüz böyle bir gafın içine düşmemişken, jest ve mimikler ne gibi anlamlara gelebiliyor bir inceleyin deriz!

Güncellenme: 18:05, 01/08/2018
Yurtdışında beden dilinize dikkat edin!

Biz Akdenizliler, konuşurken ellerimizi kollarımızı büyük büyük hareketlerle oynatmayı, beden dilini kullanmayı, temas etmeyi severiz. Bir şey anlatırken dilimiz yetmez, gözlerimizle hatta vücudumuzla onu anlatırız. Ancak bizim alışık olduğumuz mimik ve hareketler turist olarak gittiğimiz ülkelerde hiç bilmediğimiz anlamlar taşıyor olabilir.

Örneğin hard rock sevdalısısınız ve bu müziği yaşam tarzı haline de getirerek dünyayı gezmeye karar verdiniz. Yolunuz düştü Kolombiya’ya, rock’çılara özgü o meşhur el hareketini yaptınız. Karşınızdaki kişi, ona boynuzlandığını söylediğiniz için bir aile faciası yaşayabilir! Abartmıyoruz, durum bu kadar vahim. Devam edelim, macera sırasında yolunuz İran’a düştü ve paranız kalmadığı için otostop çekmeniz gerekiyor. Sürücüler kendilerine ‘hadi oradan’ dediğinizi zannettiklerinden asla durmayacaklardır, üstelik küfür yemezseniz yanınıza kar.

Evrensel olduğunu düşündüğümüz işaret dili, kültür farklılığına göre bambaşka anlamlara gelebiliyor. Farklı coğrafyalarda, farklı toplumlarda farklı anlamlara gelebilen jest ve mimiklerin, zaman zaman başımızı belaya sokması mümkün. İyisi mi henüz böyle bir gafın içine düşmemişken, jest ve mimikler ne gibi anlamlara gelebiliyor bir inceleyin deriz!

‘Hard Rock’ yuva yıkabilir!
ABD'den dünyaya yayılan, tüm rock severlerin eline yapışan bu işarete, sallanan kafaların, dinlenen heavy metal, rock, hard rock gibi müziklerin eşliğinde rastlanır. Ve bu haliyle dünya çapında sayıca hatırı sayılır bir grubun da ait olduğu ideolojiyi yansıtır. Ancak gözlerimizi İtalya, Portekiz, İspanya, Brezilya ve Kolombiya'ya çevirdiğimizde işin rengi bütünüyle değişir. Siyah tişörtlü, karanlık giyimli görüp dedeniz sandığınız, metal sever olduğuna neredeyse emin olduğunuz birine, samimi bir selam için elinizi kaldırıp “Rock Forever” mesajı verdiğinizi sandığınızda, ona “boynuzlandın adamım” demiş oluyorsunuz. Güneyli arkadaşımız hiç tanımadığı birinden, “Eşin seni aldatıyor!” mesajı alsa ne hisseder dersiniz? Bizce ne biz duyalım ne de o söylesin! Bu masal sorunsuzca burada bitsin, olaysız dağılalım! Zira konu oldukça hassas!

1532298247_shutterstock_364640570

Suyun altında da lazım, ateş bacayı sardığında da!
Dalgıçların sıkça kullandığı bir işarette sıra! Dalışlar genelde ekip halinde yapılır ve derine inildikçe dolayısıyla basınç seviyesi arttıkça ekip kendi içinde güvenlik kontrolü yapmak için yoklama molası verir! Bu sırada daha derine gitmek için hazır olanlar, gayet iyi olduklarını ifade etmek için, bu işareti kullanırlar. Etiyopya, Brezilya ve bazı Avrupa ülkelerinde ise bu işaret eşcinsellik anlamına gelir. Fransa'da sıfır, Japonya'da para demektir. Meksika'da ise seks manasına gelir. Meksikalı erkekler birlikte olmak istedikleri kadınlara bu yolla mesaj gönderir.

dalgicisareti

Tam ağzıma layık mı dediniz, bir dakikalık müsaade mi istediniz?
Tadına doyamadığımız, neredeyse parmaklarımızı yiyecek kadar sevdiğimiz yemekler esnasında, özellikle de ağzımız doluyken, yediğimizin nasıl da leziz olduğunu aceleyle anlatmak için tüm parmaklarımızı birleştirir, yüzümüze de mest olduğumuzu anlatan bir ifade yerleştiririz. “Immhh ımmh…” yapmayı da ihmal etmeyiz. Kısaca “çok güzel” demek olan birleşik parmaklar dünyanın her yerinde aynı mesajı verir mi dersiniz? İtalya'da bu işaret bir soru cümlesini karşılıyor ve “Bu nedir?” demek oluyor! Yediğiniz şeyin muhteviyatını merak ediyorsanız, birleştirin parmaklarınızı. Kongo'da, “küçük bir miktar” manasına gelen işaret, porsiyon büyüklüğünü belirleme aracı olarak kullanılıyor. Mısır'da ise, siz yemeğin lezzetine doyamaz, bir yandan da tadına övgüler yağdırmak için şu meşhur işaretinizi yaparken, aslında “1 dakika bekle” demek istiyor, muhtemelen bir hayli garip görünüyorsunuz.

mmmh

Bedava yolculuk peşinde misiniz, yoksa “hadi oradan” mı demek niyetiniz?
Baş parmağınızı havaya kaldırıp, bedava yolculuk için şansınızı deneyebilirsiniz. Hemen hemen tüm dünyada, elinde gideceği yerin yazılı olduğu bir kâğıt ve baş parmağı havada biri varsa, bu o kişinin otostopçu anlamına gelir. Maceracı biri olduğu hakkında fikir dahi yürütülebilir. Yine dünyanın ABD, Kanada, Rusya, Avustralya başta olmak üzere, Türkiye de dahil birçok ülkede, “onay” anlamı taşır! Ok! Ancak İran, Irak, Afganistan, Batı Afrika gibi kimi ülkelerde, “hadi oradan!” anlamına geldiği biliniyor. Ve bizce bu konu oldukça kafa karıştırıyor. Diyelim ki İran'da bir restorana gittiniz, servis elemanı size yemek istediğiniz yemeğin miktarının yeterli olup olmadığını soruyor, siz de yeterli anlamına geldiğini zannettiğiniz “ok” işaretini yapıyorsunuz. Ancak o “hadi oradan” dediğinizi zannediyor. Bu mana biraz garip! Ne başınıza dert açar ne de komik karşılanır! Sadece kafa karıştırır.

shutterstock_1146312665

Küstüm oynamıyorum dediğinizi zannederken şans dilemiş olmayın!

Bizim kültürümüzde “küstüm oynamıyorum” anlamına gelen, karşı tarafın katılımını gerektiren bu teklif işareti, işaret parmağı ile orta parmağın birbirini kucaklamasıyla oluşur. Küs, boz gibi teklifler eşliğinde küsülecek arkadaşa uzatılır, karşılıklı bir karar gerektirir. Özellikle Amerikan ve İngiliz filmlerde sıkça rastlarsınız, başına bir bela geleceğini anlayan ya da öyle bir beklentisi olmasa da şanslı olmayı dileyen kimseler, ellerini küs işareti yapar, gözlerini sıkıca yumar ve dileğini gönülden tutar! Bu çapraz parmak hareketi yaygın olarak “iyi şans” anlamına gelir. Vietnam konudan tamamen bağımsız bir anlam yüklemiştir bu işarete. Nedeni henüz bilinemese de kadın cinsel organı anlamına gelir.

kustuum

Romantik olmak isterken, kabalaşmak da var kaderde!
Özellikle İngiliz romantizmiyle karışık erotizminde “gel buraya” anlamına gelen işarete sıkça rastlanır. Esas kadının sevdiği erkeği bir eliyle kravatından odasına sürüklerken diğer eliyle bolca vaat içeren “gel buraya” işareti yaptığı sahneleri hatırlarsınız! Hafif hınzır bir tebessümün eşlik ettiği bu işaret genelde tatlı bir aşk çağrısı mesajı taşısa da Filipinler'de durum bir hayli farklı! Filipinlerde gözünüze kestirdiğiniz bir beyefendiye, İngiliz filmlerinden yadigâr bir zaradetle kur yaptığınızı düşünürken hayatınızın ilk ve tek filmini çekiyor olabilirsiniz. Zira Filipinler'de bu hareket oldukça onur kırıcıdır ve hakaret içerir. Yalnızca köpekler bu şekilde çağırılır ve bu davet işareti insanlara yapıldığında bir hayli yanlış anlaşılır.

gel